Gürsel Tekin'den böcek tepkisi

Başbakanlık'ta bulunan böcek adı verilen dinleme cihazlarıyla ilgili bugün 12 yerde eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 12 isim arasında Başbakan'ın eski koruma müdürünün de olduğu polis şeflerinin de yer aldığı öğrenildi. Bundan yaklaşık 2 sene önce, 2012 yılında, iddiaları dile getiren ilk isim olan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, konuyla ilgili SÖZCÜ'ye açıklamalarda bulundu. Tekin, "Bugün yaşanan olayı kamuoyunun vicdanına bırakıyorum" dedi.

2012 yılı kasım ayında Başak Kaya'ya konuşan ve SÖZCÜ'nün manşetinden duyurduğu gelişme ile ilgili Tekin, "Biz 2 yıl önce böyle bir olayın olduğunu söylemiştik. Özellikle anamuhalefet ve muhalefetin dinlendiğini ancak bunun bir anlam ifade etmeyeceğini; bir ülkenin Başbakanı dinleniyorsa bunun çok büyük bir sorun olduğunu, içeride ve dışarıda problemler yaratacağını belirtmiştik" dedi. Bugün yaşananları kamuoyunun vicdanına bırakıyorum diyen Tekin, "Bana o yazılı cevabı verenler, yalanlayanlar acaba utanacak mı? Çok merak ediyorum" dedi.

"Kimler sizi dinliyor? En yakınlarınıza bakın"
O günlerde "Kimler tarafından dinleniyorsunuz, en yakınlarınıza bakın" diyerek Başbakan Erdoğan'ı uyaran Tekin, uyarılarına rağmen ciddiyetsiz bir yanıt aldığını hatırlattı.

Başbakanlık, "böcek" iddialarına ilişkin herhangi bir dinleme söz konusu olmadığı ve Erdoğan'ın makam odasında ve korumalarındaki değişikliklerin rutin değişiklik olduğunu açıklamıştı.

2012 Yılında Erdoğan'a sordu
Tekin 2012 yılında Başbakan Erdoğan'a seslenerek, "Makamından dinleme cihazı çıktı mı? Seni kim dinliyor? Hangi istihbarat birimleri peşinde? ABD güdümlü politikan yakından mı takip ediliyor? Makamına kadar girip kim dinleme cihazı yerleştirdi? Bu dinlemelere makamındaki hangi gizli toplantılar takıldı?" diye sormuştu.

Haber: Sözcü

Anahtar Kelimeler
    Salı, 17 Haziran 2014 15:22

Bağlantılı Konular