"Siz insanlığınızı kaybetmişsiniz demektir."

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, yumruk iddialarıyla ilgili sert konuştu. "Bir ülkenin başbakanı vatandaşı dövüyorsa, danışmanı öldürmesi lazım." dedi. "İş cinayetlerinde niye Avrupa'da birinciyiz?" diye soran Tekin, "Gazete patronlarına müfettiş göndermeye akıl erdiriyorsunuz da 7 bin 500 kişinin çalıştığı bir yere müfettiş göndermeye akıl ediremiyor musunuz?" ifadelerini kullandı.

Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun başkanlığında çalışmalarını sürdürürken; ülke gündemini ve MYK'nın ele aldığı konularla ilgili açıklama ve değerlendirmeler yapmak üzere, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin basın toplantısı düzenledi.

Anadolu Ajansı'nın açıklamayı canlı verip vermediğini soran Tekin, AK Parti'li milletvekillerinin açıklamalarının dahi Anadolu Ajansı tarafından canlı verildiğini belirterek, "Bu aymazlıklardan herkesin vazgeçmesi lazım." dedi ve tepkisini dile getirdi.

"İstifa müessesesi çalıştırılmalı"
Başbakan'ın, Soma'ya yönelik verilen önergeler hakkındaki açıklamalarına tepki gösteren Tekin, "Ona buna edep dersi veren, dün edeplerini aşarak CHP'nin vermiş olduğu önergenin bir Soma'yı kapsamadığını, Başbakan'ın kendisini siyasallaştırdığını da sizin takdirinize bırakıyorum." ifadelerini kullandı.

İstifa müessesesinin çalıştırılması gerektiğini belirten Tekin, maden ocağının içinde henüz kaç kişinin olduğunun dahi bilinmediğini söyledi ve istifa çağrısında bulundu. Kılıçdaroğlu'nun, 3 bin polis ile gezmediğini, arkadaşlarıyla gezdiğini, siyasilerin tepki görmesinin normal olduğunu anlatan Tekin, Başbakan'ın markete sığınmasını birçok gazetenin yazmadığını kaydetti.

"300'ün üzerinde insan ölümünde siyasetçi neden istifa etmez?" diye soran Tekin, konuya ilişkin siyasetçilerin ve sivil toplum kuruluşlarının taleplerinin niçin karşılanmadığını sordu. Herkesin kadere inandığını ancak bu olaya alet edilmemesi gerektiğini belirten Tekin, AK Parti'li kadın milletvekillerinin bölgeye hangi yüzle gittiğini sordu. Tekin, "İçeriğini okumadan reddettiniz şimdi Soma'ya gidip caka satacaksınız." diye konuştu.

"İş cinayetlerinde niye Avrupa'da birinciyiz?" diye soran Tekin, "Bu araştırılıp sorulmaz mı bunu da mı kadere bağlayacaksınız." şeklinde konuştu. Başbakan'a seslenen Tekin, "Gazete patronlarına müfettiş göndermeye akıl erdiriyorsunuz da 7 bin 500 kişinin çalıştığı bir yere müfettiş göndermeye akıl erdiremiyor musunuz?"

Soma'da kriz masası kurulduğunu dile getiren Tekin, soruşturulup araştırılması için CHP'nin yakinen takip ettiğini vurguladı. Bunun, 76 milyonun yüreğini parçalayan mesele olduğunu ifade eden Tekin, başsağlığı ve sabır diledi.

Başbakan ile danışmanın yumruk iddialarına yönelik bir soruya cevap veren Gürsel Tekin, "Bir ülkenin Başbakanı vatandaşı dövüyorsa, danışmanı öldürmesi lazım. Yeni keşfetmiş gibi duruyorsunuz, bildiğimiz Başbakan." karşılığını verdi. Büyük bir acı yaşandığını ve tepkilerin de normal olduğunu belirten Tekin, "Siz insanlığınızı kaybetmişsiniz demektir." ifadelerini kullandı. Tekin, emniyet güçlerinin de vatandaşa yönelik tavırlarını sert sözlerle eleştirdi. TRT'yi de sert sözlerle eleştiren Tekin, sözlerini, "Sizi Allah'a havale ediyorum." diyerek bitirdi.

Haber: CİHAN

    Perşembe, 15 May 2014 14:50

Bağlantılı Konular