"Devlet terörü yaşanıyor"

Günlerdir süren direnişi ve yaşanan gözaltıları Yurt Gazetesi'ne değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, yaşanan son polis baskını ile cadı avı başlatıldığını belirtti.

"Operasyonlara alışığız"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, Türkiye'nin şuan içinde bulunduğu sürecin 12 Eylül 1980 döneminde yaşananlardan daha ağır olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Biz bu operasyonlara çok alışığız. Evren dönemindeki operasyonların daha ağırı geliyor. Bugün sayın Başbakanı grup toplantısında dinlerken dehşete kapıldım. 'Devlet terörü yaşatacağım.' diyor. Ben bütün buradan bütün Uluslararası kuruluşlara seslenmek istiyorum. Derhal bu devlet terörünü durdurmamız gerek. Çok sağlıklı bir ruh haliyle yapılmış işler değildir. Biliyorum korkuyorlar, korkuları aslında bir iktidar değişimi değildir. Bu iktidarın korkusu hesap verememe korkusudur.”

"Polis Başbakan'a bağlı"
Gezi Parkı direnişi boyunca yaşanan polis terörünü bizzat Başbakan Erdoğan'ın yönettiğini söyleyen Gürsel Tekin, şöyle devam etti:
“Başbakan'ın kendisi de ifade etti. 'Talimatı ben veriyorum.' diye. Kademe kademe dediğimiz devletin kurumları Emniyet, Valilik, İçişleri Bakanlığı, Yargı, Savcı bunlar hikaye. Direkt Başbakan'ın kontrol ettiği bir polis teşkilatı var. Onunla bu işi kontrol ediyor ve son 17 günde yaşanmış olaylar, yaşamını yitiren beş ölü, yüzlerce yaralı ve binlerce mağdurun yaratılmasından polis sorumludur. Bunun üzerine 'Polisi daha çok güçlendireceğim.' demektedir. Yani bu şu demektedir, bundan sonra polis terörü daha çok devam edecek. 'Bugüne kadar beş kişinin ölümünün bir önemi yok. Yüzlerce insan daha yaralanabilir.' işareti verdi Başbakan. Bunun çok sağlıklı bir ruh haliyle söylenmiş sözler olmadığını biliyoruz.”

"Başbakan suç işliyor"
Erdoğan'ın bugüne kadar yaptığı Gezi Parkı konuşmalarını da değerlendiren Tekin, şu ifadeleri kullandı:
“Hukuk sisteminde bunların tamamı suçtur. Eğer bu ülkede hukuk işleyecekse, Başbakan'ın suç işlediğini de hukuken hepimizin görmesi gerekiyor. Tabii bugüne kadar ki hukuk sistemini de biliyoruz. Öyle bir duruma gelmişiz ki, Başbakanı Gezi Parkı'ndaki insanlara müzakere yaparken 'çıkacak yargı kararına uyacağız' demesi yargının da ne duruma geldiğinin fotoğrafını gösteriyor.”

"AKP'nin içi de karışık"
Yurtdışından gelen uluslararası bir heyetle de görüştüğünü belirten Tekin, görüşmenin detaylarını ise şöyle açıkladı:
“Amerika'dan gelen bir heyetle görüştüm. Kendileri benden öncede AKP'li Bakanlarla ve yetkililerle görüştü. Onların da kaygılı olduğunu ifade etti. Durumun ne kadar vahim olduğunu sadece biz değil, Başbakan'ın kendi takımında da vahim olduğunu ifade ettiler.”

Haber: Gerçek Gündem

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 19 Haziran 2013 13:27

Bağlantılı Konular