"Yurttaşın kaygıları giderilmelidir"

Yerel seçim sonuçlarını Sözcü'ye değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, cumhuriyet tarihinin en yüksek katılımına rağmen Türkiye'nin bir seçim yapmayı beceremediğini söyledi. Şaibenin ortadan kalkması için bütün il ve ilçelerde oyların yeniden sayılması gerektiğini belirten Tekin, Yüksek Seçim Kurulu'nu (YSK) ise kendisini gözden geçirmeye davet etti.

CHP'ye yönelik eleştirilere de değinen Tekin, "Elbette CHP olarak biz de neyi eksik yaptığımız yönünde bir değerlendirme yapacağız" dedi.

Yüzde 60 AKP'yi istemiyor
Önümüzdeki dönemde ilk iş olarak CHP'yi halka arz edeceklerini söyleyen Tekin, "31 Mart gecesi CHP Genel Merkezi önünde toplanan binlerce genç beni son derece umutlandırdı. Hepsinin tek tek iletişim bilgilerini aldım. Şimdi il il, bölge bölge CHP’nin seçmeniyle kucaklaşıp, CHP'yi halka arz edeceğiz. Türkiye'nin dört bir yanındaki gençleri ve kadınları tek tek partiye üye yapacağız. Bundan böyle CHP'nin her seçmeni, partinin üyesi olacak" diye konuştu.

Yerel seçim sonuçlarının önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini etkilemeyeceğini, yüzde 60'ın AKP'yi istemediğini söyleyen Tekin şu açıklamaları yaptı: Her yerde yakılan oylar var Türkiye'de ilk defa yurttaşlarımızın yüzde 90 katılımı ile bir seçim oldu. Bu memnuniyet verici. Ancak hemen hemen bütün sandıklarda sayımlar şaibeli. Ortada bilgiler var, belgeler var. Yakılan oylar var. Yakılmış oyların tutanakları var. Ama o tutanaklar da birbirini tutmuyor.

Hatay'da bir sandıkta 280 oyun tamamı HDP’ye çıkmış!

Aslında HDP'nin öyle bir oyu yok. Bizim oradaki belde başkanımızın sadece ailesi 7 kişi. "Diyelim ki kimse bize oy vermedi. Peki benim, eşimin, annemin, babamın oyları nerede?" diyor. Bütün bunlar büyük şaibeler olduğunu gösteriyor. Elbette bu sadece bugüne mahsus değil. Ama bugün bunların en aymazı yaşanıyor.


İktidarın çürüdüğü yerde devlet de çürür
Başbakan’ın balkon konuşmasını eleştiren Gürsel Tekin, "İlk sonuçlara göre AKP oylarında 2 milyon 600 bin azalma var. Yeniden sayım yapılırsa bu sayı artacaktır" dedi.

Adil bir sayım beklemek zaten hayalcilikten başka bir şey değildir. Biz bunu en başından beri biliyorduk ve uyarılarımızı da yaptık. Bir Enerji Bakanı düşünün; bugün dünyada alay konusu oldu.

Çok kritik bir seçime giriyorsunuz ve Türkiye'nin en kritik bölgelerinde elektrik kesiliyor. Mazeret olarak diyorsunuz ki; "Trafoya kedi girdi!" Bunlar rezilce, inanılması mümkün olmayan şeyler. Peki diyelim ki bir trafoya kedi girdi. Hatay'a hangi kedi girdi? Ankara'ya hangi kedi girdi? İstanbul'a hangi kedi girdi? Demek ki biz bundan sonra bütün kerametimizi kedilere bağlayacağız.

Kaygılar giderilmelidir
Şeffaf devlet anlayışının yapması gereken, yurttaşlarımızın kaygılarını gidermektir. Bu kaygıları gidermenin bir tek yolu vardır. O da yeniden sayım yapmak. Bu çok büyük külfet getirmez. En fazla 2 günümüzü alır. Unutmayalım; Amerika bunun için 10 gün bekledi.

İnsanların kafasında bir soru işareti varsa, kazanan da bu şaibenin altında kalır. Bu belediyeler, bu şaibeyle çalışamazlar. Bütün bu kaygıları gidermek de devletin temel görevidir. Bir oy namustur. O nedenle ben YSK'yı kendisini gözden geçirmeye davet ediyorum.

Seçmen sayısı da şaibeli bu seçimde Türkiye seçmenini güncellemeyi de becerememiştir. Yüksek Seçim Kurulu da, Türkiye İstatistik Kurumu da devlet kuruluşudur.

Ama her ikisindeki veriler arasmda 1.5 milyon seçmen farkı var. Soruyorum; hangisi doğru?

Her seçim kendi koşullarmda değerlendirilir. Genel seçim ayrı, yerel seçim ayrı, Cumurbaşkanlığı seçimi ayrı bir beklentidir. Ama AKP bu seçimin galibi filan değildir. Seçim sonuçlarını zafer gibi göstermeye çalışmalarının altında yatan, tapeleri ve yolsuzlukları unutturma gayretidir.

Kabinenin üçte birinin organize yolsuzluk içinde olduğu bir iktidar, dünyanın başka hiçbir ülkesinde yoktur. AKP yüzde 40 değil, yüzde 90 oy da alsa bunun hesabını mutlaka verecektir. Önümüzdeki dönemde demokrasiye en çok onların ihtiyacı olacaktır.

Eğer yeniden sayım olursa Üsküdar kesinlikle bizimdir.

İstanbul’da da il ve ilçelerde itirazlar olduğunu belirten Gürsel Tekin, oyların yeniden sayılması halinde istanbul'da da sonucun değişebileceğini söyledi. Tekin şöyle devam etti: Üsküdar, İstanbul'da en şaibeli ilçelerden biri. İhsan Özkes orada nefer gibi çalıştı. Bir oyla kaybetti. Sandıklardaki kirliliği herkes biliyor. Özellikle Mahmut Tanal’m bana verdiği bilgiler dehşet verici. Oyların değiştirildiği ve sandıktan oyların çalındığı ortada. Eğer yeniden sayım olursa Üsküdar kesinlikle bizimdir.

Kadir Topbaş'ın aldığı yüzde 45 oy da şaibelidir. Ben inanıyorum ki orada da oylar yeniden sayıldığında sonuç farklı olacaktır. Topbaş, 10 yılda İstanbul’da hiçbir sorunu çözememiş, başarısız bir belediye başkanıdır. Planlama, ulaşım ve mülkiyet sorununu çözememiştir. Bütün bunları çözemediği gibi, kalkıp proje diye ulaşım sorununu halkın önüne koymuştur.

Siyasette  kayıp ya da kazanç önemli değil, duruş önemlidir. Ankara adayımız Mansur Yavaş'ı kutluyorum. Müthiş bir duruş sergiledi. Oradaki belgelerdeki şaibeyi de artık herkes biliyor. Bu şaibelerin ortadan kalkması için, YSK'nın bu belgeleri ciddiye alması gerekiyordu. Görünen o ki almamış. Ankara’nın vebali de YSK'nın üzerine kalmıştır.

 

Haber: Halkın Habercisi

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 12 Nisan 2014 10:30

Bağlantılı Konular