"Seçim güvenliğinin tartışıldığı tek ülkeyiz"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin Habertürk TV'de gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan'ın "Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karara uymak zorundayız ama saygı durmak zorunda değilim" açıklamasını eleştiren Tekin, "Başbakan'a bir soru soruldu. Anayasa Mahkemesi'nin kararını tanımam dedi. Eğer başka muhalefet partisi bunu söyleseydi  birçok gazetede, sitede birinci sayfada olurdu. Yargı hepimizin ihtiyaç duyduğu alandır eksiği de olsa."dedi.


Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili de konuşan Tekin, "Biz Türkiye Cumhurbaşkanı arıyoruz. İnsanların güven duyacağı Anayasa'ya sahip çıkabilecek, yurttaşlarımızın baskı gördüğünde kendisini güvence olarak göreceği cumhurbaşkanı olmalı. Her seçmenin güven duyacağı, kaygı duymayacağı bir fren olabilecek cumhurbaşkana ihtiyaç var." dedi.

Gürsel Tekin'in konuşmasından satır başları şu şekilde:

Ergenekon gerekçeli karar
Başından beri bu sürecin yanlış işlendiği kanaatindeyim. Ben Sayın Başbuğ'un açıklamalarını haklı buluyorum. Sağlıklı işlemeyen yargıda bir sonuç elde etmek mümkün değildir. Yargıda sağlıklı işleyemedi.Yargılamanın mümkünse önü açılmalı.

"Eksiklerimiz var"
Her seçim siyasi partiler içinde ülke içinde önemli sınavdır. Demokrasi kültürünü geliştirir. CHP olarak sayın genel başkanımızın da ifade ettiği gibi bunun muhasebesini yapacağız. Büyükşehirlerde ciddi hatalarımızın olduğunu ve bunların telafi edileceğini önümüzdeki dönemde kritik seçimle karşı karşıya olduğumuzu beyan etmek istiyoruz. Mersin, Adana, Antalya benzer illerde yapısal olarak ya da süreç olarak eksikliklerimiz olduğunu biliyoruz.

"YSK kusuruma bakmasın"
"Tabi ki aslında evrensel kurallar içersinde bugün dünyanın birçok ülkesi seçim yapıyor. Seçim güvenliğinin tartışıldığı tek ülkeyiz. AB ülkelerinde bu tartışmalar söz konusu olabilir mi? Benim oy kullandığım okulda sedye ile gelip oy kullanan hastanın o oyunun kıymetli olduğunu bilmemiz lazım. Seçim sonuçlarını değiştirmesi önemli değil bir oyun insanlar için namus olduğunu herkesin bilmesi gerekiyor. Başka ülkelerde siyasi partiler kendi oylarına sahip çıkmak için sandık başında durmaz. Devletin kurumları iktidarın kurumları değildir. Biz, YSK kusuruma bakmasın seçmen güncellemesi yapan ülke değiliz."

Cumhurbaşkanlığı seçimi
"Sayın Genel Başkanımızın tarifi kişi üzerine değildir. Biz Türkiye Cumhurbaşkanı arıyoruz. İnsanların güven duyacağı Anayasa'ya sahip çıkabilecek, yurttaşlarımızın baskı gördüğünde kendisini güvence olarak göreceği cumhurbaşkanı olmalı. Bugünkü sayın Cumhurbaşkanı gibi Anayasa ihlal edilmesinde o karara imza atan cumhurbaşkanı olmamalı. İsim yok ama profil var. Her seçmenin güven duyacağı, kaygı duymayacağı bir fren olabilecek cumhurbaşkana ihtiyaç var. Bu profile uygun bu coğrafyada çok sayıda insan var."

Haber: Habertürk

    Cuma, 04 Nisan 2014 17:48

Bağlantılı Konular