"Gelecekte faili meçhul cinayetler çıkarsa şaşırmam"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin,  Kalamış'ta düzenlenen CHP Kadıköy Belediye Başkan Adayı Aykurt Nuhoğlu'nun tanıtım toplantısında, Türkiye'nin geldiği noktanın darbe dönemlerini aratabilecek durumda olduğunu söyledi. Faili meçhul cinayetlere değinen Gürsel Tekin, "Önümüzdeki süreçte bunlar da çıkarsa hiç şaşırmam." dedi.

Programda konuşan Gürsel Tekin, "Dilim varmıyor ama Türkiye’nin geldiği nokta, darbe dönemlerini aratabilecek durumda. Bütün bu olup bitenlere baktığımızda aslında herhangi bir ülkede demokrasinin, özgürlüğün, insan haklarının oluştuğu bir ülkede yer yerinde oynaması gerekiyor. Yolsuzluk elbette ne yazık ki 30 yıllık siyasal sürece baktığımızda yolsuzluk siyasete sirayet etmiş ve siyaseti çürütmüş." dedi.

Sıkıyönetim dönemine işaret eden Gürsel Tekin, "Şu anda olağanüstü hal döneminde uygulamaların tamamı uygulanıyor. Sadece yasası yok, uygulamaların tamamına baktığınızda var. Eksik ne var? Faili meçhul cinayetler. Vallahi oradan şüpheliyim. Önümüzdeki süreçte bunlar da çıkarsa hiç şaşırmam." şeklinde konuştu.

"Herhangi bir yurttaşın oğlu tershane kurabiliyor mu?"
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarına da değinen Tekin, "En son gelmiş olduğumuz noktaya baktığımızda ayın 17’sinde aslında hepimizin bildiği bir olay. İki yıl önce yolsuzluk haritasının olduğunu ve 100 milyar doların nasıl organize eller tarafından yapıldığını kamuoyuyla paylaşıp Başbakan'ın kendisine de gönderdik. Herhangi bir yurttaşın çocuğu tersane kurabiliyor mu? Kısa sürede holding sahibi olabiliyor mu?" ifadelerini kullandı.

Gürsel Tekin, program sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı. Mustafa Sarıgül ile aralarında bir kırgınlık olup olmadığı soruldu. Gürsel Tekin, "CHP’nin farklılığı insanların kendi düşüncelerini rahatlıkla ifade etme olanağı olduğu için CHP olmuştur. Öbür türlü AKP olurdu. Bu şu demek değildir; herhangi bir arkadaşıma kırgınlık, dargınlık söz konusu değildir. Önümüzdeki günlerde CHP’nin iktidar olması için İstanbul’da ne yapması gerekirse yapacağım." ifadelerini kullandı.

MİT ile ilgili sunulan yasa teklifine ilişkin Tekin, "MİT ile ilgili olan yasa sadece MİT ile ilgili değil, HSYK kararı ve benzer uygulamaların tamamı önümüzdeki süreçte diktatörlüğün işaretini veriyor. Bundan sonra ne yazık ki olağan dönem değil olağanüstü dönemler yaşayacağız." şeklinde konuştu.

Seçim sürecinde güvenlik tereddüdü olduğunu söyleyen Gürsel Tekin, "İşaret ettiğim iki bakanlık var. Bir tanesi İçişleri Bakanlığı diğeri Adalet Bakanlığı. Adaletimizi ve güvenliğimizi teslim ettiğimiz iki bakandan söz ediyoruz. Önümüzdeki seçim sürecini, seçim güvenliği bu iki arkadaşımızda olacak. Bu iki arkadaşımızı özellikle son bir ay ki uygulamalarına baktığınızda sadece bir şeyle meşgul oldular. Hırsızlık ve yolsuzluk yapanları korudular ve onları PR ettiler. Önümüzdeki süreçte seçim güvenliğinin bu bakanlarda olması son derece düşündürücü. Önümüzdeki dönemde şaibeli bir sonuç doğurabileceği inancı taşıyorum. Umut ediyorum ki ben yanılmış olurum. Ama yanılmayacağımı biliyorum." diye konuştu.

Haber: CİHAN

    Cumartesi, 22 Şubat 2014 15:19

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica