"O proje CHP'nin"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Kısa ve esnek askerlik, Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı bir CHP projesidir." dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Gürsel Tekin konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
“Başbakan Erdoğan köşeye sıkıştığında gündemi değiştirmek için zaman zaman olur olmaz laflar etmekte, bazen de CHP gündeme getirdiğinde karşı çıktığı, reddettiği, geniş kitleleri çok yakından ilgilendiren CHP projelerine sarılmaktadır.

Bugün bazı gazetelerin manşetinde yer alan askerliğin kısaltılmasıyla ilgili haber de, CHP’nin tam iki yıl önce gündeme getirip kamuoyuna açıkladığı projelerden biridir.

Başbakan özünden uzaklaştırsa da, içeriğini değiştirip kuşa benzetse CHP projeleri doğru ve geniş kitlelerin ilgiyle, umutla beklediği projelerdir.

Gündeme getirilen askerliğin kısaltılması konusu Sayın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu tarafından 22 Nisan 2011 tarihinde kamuoyuna açıklanmıştır. Sayın Kılıçdaroğlu bunu değişik platformlarda da dile getirmiştir. Bu proje bizim tarafımızdan sadece kısa askerlik olarak değil, esnek askerlik olarak da formüle edilmiştir.

Başbakan Erdoğan’ın bugün düşündüğü, üzerinde çalışma yaptırdığını açıkladığı kısa dönem askerlik projesi iki yıldan beri CHP’nin resmi belgeleri arasında yer almaktadır. CHP’nin bu projesi CHP Gençlik Kolları’nın gençlikle ilgili broşüründe aynen şöyle yer almaktadır:

*CHP, askerlik süresini önce 9 aya, daha sonra 6 aya indirecektir.
*Üniversite öğrencileri istedikleri takdirde, askerlik hizmetlerini yaz tatillerinde, ikişer veya üçer aylık dönemlere bölerek yapabilecektir.
*Böylece gençler, en verimli çağlarında eğitim, iş ve aile hayatlarından kopmayacak,
*Hayatlarına istedikleri gibi yön verebilecek, askerde olanların SGK primleri de devlet tarafından ödenecektir.”

Haber: Gerçek Gündem

    Pazartesi, 06 May 2013 19:20

Bağlantılı Konular