"Türk siyasetini kirletip çürütmek istiyorlar"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gürsel Tekin, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin, HSYK düzenlemesini Cumhurbaşkanı Gül onaylamadan Anayasa Mahkemesi’ne götürüp götürmeyeceklerini sorması üzerine "Evet arkadaşlarımızın bir çalışması var. Bu konuda tabii ki o süreci bekleyeceğiz o konuda bir sıkıntı yok ama şöyle değerli arkadaşlar, aslında bu bütün operasyonlar, bütün değişikliklerin temel sebebi içeride çocukları rehin alınan bir iş adamını kurtarma operasyonudur. Bizim de biraz acelemiz o. Yoksa elbette CHP anayasaya aykırı bütün maddeleri kimsenin söylemesine gerek duymaksızın Anayasa Mahkemesi’ne götürecektir. Ben umut ediyorum ki Sayın Cumhurbaşkanı bunun gereğini yapacaktır. Cumhurbaşkanı bu kadar acil bir şeyi bekletecek bir durumda değildir, o da kısa süre içerisinde çok sayıda bu uzman anayasa profesörleri var Sayın Cumhurbaşkanının danışmanları. Bunlar hazırlanmıştır, bilinen şeylerdir. Çok da anayasa profesörüne de gerek yok. Adliye mübaşirlerine de sorduğunuzda anayasaya aykırı olduğunu ifade edecektir" dedi.

"CHP dün nasıl yalın bir durumdaysa bugün de o durumdadır"
Başbakan’ın CHP’yi cemaatin oyuncağı olmakla suçlamasıyla ilgili sorulan soruya Gürsel Tekin, "Başbakan'a bizim eleştirilerimiz dün neyse bugün de aynısı. Hiç değişen bir şey yok. Biz hukuk devletinden yanayız. Biz demokrasi ve özgürlükten yanayız. Hiçbir dönemde hiç kimseyi ötekileştirmeden, hiç kimseyi yok saymadan ama devlet düzeni içerisinde olmayacağını ifade eden tek siyasi partiyiz. Eğer Başbakan'ın dedikleri doğruysa bu vahim bir olay. Yani 12 yıldır bu ülkeyi yöneteceksin. Bütün bu olup bitenlerin karşısında çaresiz kalacaksın. Hırsızlıkları ve yolsuzlukları kapatmak içinde ona buna çamur atacaksın. Başbakan devletin bütün kurumları kendi elinde bilgisi dahilinde nerede ne biliyorsa açıkça söylesin. CHP dün nasıl yalın bir durumdaysa bugün de o durumdadır." şeklinde konuştu.

"Türk siyasetini kirletip çürütmek istiyorlar"
Bir gazetecinin, "Sayın Cemil Çiçek, şu anda yaşanan tartışmaların sebebinin Cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunu söyledi ve her Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Türkiye’nin buna benzer kargaşaları yaşadığını ifade etti. Sizce gerçekten bu işin altında yatan Cumhurbaşkanlığı seçimi midir?" sorusu üzerine Gürsel Tekin, şunları söyledi:

“Sayın Çiçek, tecrübeli bir siyasetçidir. Bütün ara dönemleri yaşamış, darbe dönemini yaşamış bir siyasetçidir. Ne demek istediğini çok iyi şekilde anlıyorum ama eğer onun ifade ettiği doğruysa çok vahim bir olay. Yani bütün bu olup bitenlerin önünü bizim siyasetçiler olarak görevimizi yapmamızla önünü kesebiliriz. Yani sayın Çiçek, geçmiş dönemlerde kaoslar böyle yaratılmıştı ama bu kaoslara da göz yumuyorsak hepimiz şuç işliyoruz. Sayın Çiçek, parlamento işlemiyorsa, parlamentoda milletvekilleri dayak yiyorsa burada bir sorumluluk hissedeceksiniz. Doğrusu benim de kuşkularım var. Benzer kuşkularım yok değil. Türk siyasetini kirletip çürütmek istiyorlar. Geçmiş dönemlere baktığınızda bütün ara dönemler, bütün darbe dönemleri mutlaka gerekçelendirilmiştir. Cumhurbaşkanı'nı göreve davet ediyoruz. Onun için bütün STK’ları sendikaları göreve davet ediyoruz. Çok kritik bir süreçteyiz."

Haber: İHA

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 17 Şubat 2014 12:34

Bağlantılı Konular