"Türkiye'nin hafızası siliniyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, sansür girişimine tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, sol.org.tr, soundcloud.com, gerçekgundem.com, Vagus TV, yenidonem.com ve T24'e yönelik sansür girişimlerini sert bir dille eleştirdi. Gürsel Tekin, "Haber sitelerinin kapatılması ve yayınladıkları haberlerin kaldırtılmasını kınıyoruz. Bu girişim, Türkiye'nin hafızasını silmektir." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, AKP'ye ilişkin yolsuzluk iddialarını sayfalarına taşıyan internet sitelerine yönelik baskı ve sansür girişiminin hız kazandığını belirtti. Başbakanlık'a bağlı TİB eliyle sansürün normalleştirilmeye çalışıldığını belirten Gürsel Tekin, "Birçok haber sitesine TİB'den yazı gidiyor ve yolsuzluk iddialarını sayfalarından silmeleri isteniyor." dedi.

Son olarak www.gercekgundem.com , sol.org.tr ve T24.com'a TİB'den ''uyarı'' yazısı gittiğini belirten Gürsel Tekin, "Yolsuzluk haberleri, sitelerin arşivinden çıkartılarak aslında Türkiye'nin hafızası siliniyor. Hiçbir internet sitesinde tek bir yolsuzluk iddiasının dahi kalması istenmiyor. AKP böylece, kendisini pir-ü pak göstermek istiyor.'' ifadesini kullandı. Gürsel Tekin, "İnternet siteleri (ya haberi silin, ya da sitenizi kapatırız) denilerek tehdit ediliyor." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın verdiği bir soru önergesinin haber sitelerinden TİB aracılığıyla sildirildiğine dikkat çeken Gürsel Tekin, "Bu, parlamentonun işlevsiz hale getirilmesi ve milletvekillerinin dokunulmazlığının yok sayılması anlamına gelir. Sayın Umut Oran'ın soru önergesinin www.gercekgundem.com ile T24 adlı internet sitesinden kaldırtılması, parlamentoya yönelik bir müdahaledir." dedi.

Bir süre önce Vagus TV ile yenidonem.com adlı internet sitelerinin de keyfi bir biçimde kapatıldığını belirten Gürsel Tekin, "AKP, hiç kimse konuşamasın, yazamasın istiyor. Hayallerindeki Türkiye bu... Ama bu sansüre izin vermeyeceğiz.'' ifadesini kullandı.

Gürsel Tekin, TİB'in Umut Oran'a yolladığı yazıya da tepki gösterdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "TİB, Sayın Umut Oran'a kişisel internet sitesindeki soru önergelerini kaldırmasına yönelik bir yazı yollamış. Bunu da Meclis'e taşıyacağız. Sabah ve ATV'nin satışına ilişkin soru önergesine verecek cevabı olmayanlar, çareyi sansürde arıyor.'' dedi.

Haber: Gerçek Gündem

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 01 Şubat 2014 12:45

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica