"Bir lobi arayacaksan oradan başla"

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Sansursuz Haber'e Gezi Parkı Eylemlerini ve Erdoğan’ın “Faiz Lobisi”ni anlattı.

Gürsel Tekin’in “Gelin bu demokratik ve insancıl taleplere kulak verelim.” dediği değerlendirmeleri şu şekilde:
 
Demokrasiden nasibini almamış insanlar
"AKP özellikle de son yıllarda ciddi hatalar yaptı yanlış politikalar izledi. Gezi Parkı, bunlara karşı tepkinin, meydanlara sokaklara yansımasıdır. Bunu faiz lobisine, şuraya buraya bağlamak demokrasiden nasibini almamış insanların kullanacağı cümlelerdir.
 
Yasakçı anlayışa başkaldırı
Nedeni, niçini sorgulanmalıdır! Bu yasakçı bir anlayışa başkaldırıdır. Siz toplumun bütün değer yargılarını yok sayıp bir gece yarısı ‘4+4+4’ü yapacağım’, ‘Cumhuriyet’in bütün kurumlarını yerle bir edeceğim; insanlara yeni bir yaşam biçimi dayatacağım; bu ülkenin farklı mezheplerine hakaret edeceğim.’ derseniz tepki sonunda bu olur.
 
Yasakçı anlayıştan vazgeçilmelidir
Sonuç itibariyle bunu faiz lobisine şuraya buraya bağlamak bu olayı küçültüp, görmemezlikten gelmek demektir. Birçok yanlış politikaların sonucudur ve iktidar ivedilikle bu yasakçı, bu tek tip anlayışından vazgeçmesi lazım.
 
“Yapay bir alevi-sünni ayrımı”
Yapay bir Alevi-Sünni ayrımı oluşturuluyor. Böyle bir çaba var. Ben Hatay’daydım. Hatay en stratejik illerimizdendir. Bu çabalar var ama toplumumuz sağduyuludur. Bu toplumun Alevisi de Sünnisi de geçmiş yıllarda ağır bedeller ödedi. Halkımızın bu tür provokasyonlara gelmeyeceği inancı içerisindeyim.
 
“Spor kulübü başkanıydım, beni alaşağı ettiler”
Gezi parkı eylemleri çok zenginleştirilebilir. Örneğin dün bir vatandaşla karşılaştım. 'Ben spor kulübü başkanıydım, beni alaşağı ettiler.' dedi. Çok sıradan bir şey ama kendisi uzun süre AKP’ye gönül vermiş bir insan. Yani bir başka siyasi partiden de değil. Şimdi spor kulübünü siz tayin edeceksiniz, odaları siz tayin edeceksiniz, neredeyse köy derneklerine kadar gireceksiniz... Ondan sonra da bir sebep arayacaksınız! Bu çok zenginleştirilebilir. Herkes kendinden bir şey bulabilir burada.
 
“Sn. Başbakan, bu cümleleri kim size kullandırttı?”

Gezi Parkı direnişi elbette tek sebepli bir eylem değildir. Eğer faiz lobisi sayın Başbakana şu cümleleri kullandırabilecek hale gelmişse helal olsun. Ne oldu da borsa düştü. Sn. Başbakan “çapulcu” dediği için. İnsanlara hakaret ettiği için. O zaman Sn. Başbakana sormak lazım “Bu cümleleri kim size kullandırttı?” Bir lobi arayacaksan oradan aramaya başlayacaksın.
 
“Bal kaymaktınız faiz lobisiyle”
Bal-kaymaktı aranız bütün faiz lobisiyle! Bal-kaymakken ansızın bozuştunuz. E hadi lobiyi anladık; Dünya medyası ile Avrupa, Amerika ile kankaydınız. Şimdi bu bütün olayları televizyonları objektif olarak yansıtınca hemen herkesi düşman olarak ilan ediyorsunuz.
 
Yabancı gazetelerin de bir kısmı objektif davranmıyor. Tabi bizim medya görevinin hakkını veremeyince yabancı medyadan takip etme durumunda kaldık.
 
Gelin bu demokratik taleplere kulak verelim!

Birbirimizi düşman ilan etmekten, birbirimizi siyaseten ötelemekten vazgeçelim. Çok ağır bedeller ödedi Türkiye.
 

12 Eylül önümüzde, 28 Şubat var, Gelin bu taleplere kulak verelim. Bu talepler demokratik taleplerdir. Bu talepler çok insani taleplerdir. Yeni nesil daha özgür yaşamak istiyor. “Bana yaşama biçimi dayatma, ne yiyip içeceğime ben karar veririm, babam bile müdahale edemezken sen niye müdahale ediyorsun” diyorlar. Sn. Başbakan bu müdahaleci, tek tipçi zihniyetten ivedilikle kurtulsun. Lobi falan aramasın."

Haber: Sansürsüz Haber

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 10 Haziran 2013 13:01

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica