"Türkiye'nin sağlıklı bir hukuk sistemine ihtiyacı var"


Yargının çeteleştiğini, yürütmenin ise çürüdüğünü söyleyen Gürsel Tekin, “Bunları giderecek olan yasamadır.” sözleriyle tutuklu milletvekilleri için kurulan komisyonunu da gayriciddi olarak değerlendirdi.

Gürsel Tekin, Deniz Baykal’ın dün gerçekleştirdiği ziyaretler hakkında ise “Herkesin rahatsız olduğu bir dönemdir. Bu rahatsızlığı dile getirmiş olabilir. Umut ediyorum ki bu, herkese bir ders olur.” değerlendirmesin de bulundu. Tekin, Genelkurmay Başkanlığı’nın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapmış olduğu başvuruyu da doğal karşıladığını dile getirdi.

BDP'li iki milletvekilinin tahliyesi
Seçilmiş hiçbir milletvekilinin cezaevinde olmaması gerektiğini savunan Tekin, “Eğer milletin iradesine saygımız varsa bütün milletvekillerinin parlamentoda görevlerini yapmalarını sağlamalıyız. Ümit ediyorum ki kalan milletvekilleri de serbest bırakılır.” şeklinde konuştu.

Tutuklu milletvekilleri için komisyon kararı
Tutuklu vekiller için kurulan komisyonu da eleştiren Tekin, bunun gayri ciddi bir iş olduğunu savunurken, “Ankara’da farklı hukuk, Diyarbakır’da ayrı hukuk sistemi olursa ondan sonra da döner, der ki ‘bu yargı çeteleşmiş’ Türkiye’nin sağlıklı, evrensel kurallar içerisinde bir hukuk sistemine ihtiyacı var. Öyle günübirlik, oradan toplanalım, buradan toplanalım, ihtiyaca göre komisyon oluşturalım mantığı doğru bir mantık değildir. Milletvekilleri millet iradesi ile seçilmiş insanlardır. Derhal serbest bırakılmalıdırlar.” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Deniz Baykal'ın yaptığı görüşmeler
Deniz Baykal’ın sürpriz bir şekilde hükümet yetkilileriyle görüşmesini de değerlendiren Gürsel Tekin, neler konuşulduğunu bilmediğini belirtmekle beraber böyle bir ortamda Baykal’ın rahatsızlığını dile getirmiş olabileceğini vurguladı.

Genelkurmay'ın başvurusu
Yalçın Akdoğan’ın açıklamalarından dolayı Genelkurmay Başkanlığı’nın suç duyurusunda bulunmasının da doğal olduğunu ifade eden Tekin, bütün yargının yeniden ele alınması gerekliliğinin altını çizdi.
 
Türkiye'de yeni dönem
Türkiye’nin yeni bir döneme girdiğini kaydeden Gürsel Tekin, “Umut ediyorum ki en azından evrensel kurallar içerisinde, çeteleşmiş bir yargı ve çürümüş bir yürütmeyi telafi edecek bir sistemin oluşturulması gereken yer parlamento oluşturulur.” şeklinde temennilerini ifade etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, tutuklu vekillerin serbest kalmasını ve gündeme ilişkin diğer konuları AjansHaber’e değerlendirdi.

Haber: Ajans Haber / Merve Ayyıldız

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 04 Ocak 2014 15:11

Bağlantılı Konular