"Türkiye’de 3Y’nin 3’ü de çürümüştür"

Türkiye'de yargının, yasamanın ve yürütmenin çürüdüğünü belirten Gürsel Tekin, yasamanın 12 Eylül döneminden de daha geriye gittiğini dile getirdi.

İşte CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in açıklamaları:
"Bana göre Türkiye’de 3Y’nin 3’ü de çürümüştür Yargı, Yasama Yürütme. Buna bir taraflı bakarsak bu sorunun çözümü mümkün olmayacaktır. Yargı eğer çeteleşmişse maalesef yürütmede yolsuzlukla meşgul olmuştur. Yasmayı zaten anlatmak istemiyorum maalesef özellikle 12 Eylül döneminde siyasi partiler yasasını bize dayatmış olduğu yasama evlere şenlik. Parlamentoda milletvekillerinin iradesinin sadece genel başkanların ağzında olduğu bir dönemde böyle bir yasamadan bahsetmemiz mümkün değil. Şimdi bir ülkenin yargısının, bir ülkenin yürütmenin başındaki insan çeteleşme, çetedir diye tarif ederse o zaman Türkiye’de maalesef yargıda yasamada yürütmede çürümüştür. Bunlarının üç ’ünün ele alınması lazım sadece yargıyı alırsak bu meseleleri çözmemiz mümkün olmayacaktır.

"Cumhurbaşkanı'nın etkisiz kalması beni şaşırtıyor"
Cumhurbaşkanı’nın ne düşündüğünü bilmediğim için bir şey söylemek istemiyorum. Ama bu kadar sıkıntının, bu kadar yasama, yürütme, yargı arasında savaş ortamında Sayın Cumhurbaşkanı’nın böylesine tarafsız ya da etkisiz kalması doğrusu beni de şaşırtıyor. Cumhurbaşkanı’nın en azından parlamentoda siyasal grubu olan siyasi partilerle bir araya gelip bu meseleler konusunda bir evrensel hukukun yerleşebilmesi için, siyasi partiler yasasının değişebilmesi için bir öncülük yapmasını bekliyorum.
 
Türkiye’de isminde Cumhuriyet Savcısı olan kurum var Cumhuriyet yani sistemin bekçileri olan insanlar böylesi çaresiz kalmış bir durumdaysa Türkiye de çok ciddi sorunlar yaşanıyor demektir. Onun için Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu konuya el atması gerektiği inancı içerisindeyim.
 
50 yıldır dinlemiş olduğumuz hikayeler
Bundan büyük daha nasıl yangın olabilir doğrusu şaşırıyorum. Bir ülkenin yargısı yasaması yürütmesi savaş içindeyse, çürümüşse herhalde bundan ötesinde fazla bir şey olmaz.
 
50 yıldır dinlemiş olduğumuz hikâyeler komplo teorileri bu teorileri çözmenin yolu da önce bir ülkenin bağımsız yargı sistemini oluşturmamız lazım mademki bundan çok rahatsızlar gelin hepimizin güvencesi olan bir yargı sistemi oluşturalım. Buna da gelmiyorlar benim yargım, senin yargın derseniz o zaman bu komplo teorileri 30 yıl öncede 40 yıl öncede hayatımızda olduğu gibi devam edecektir.

"Kabinenin dört bakanına suçüstü oldu"
Bu ülkede yolsuzlukları kapatmak mümkün değildir. Dünya tarihinde de görülmüş bir manzara değildir. Kabinenin dört bakanının suçüstü olduğu hatta bir rivayete göre bir gün sonra 24 tane ayrı eş anlamda operasyonun yapılabileceği bir ortamda bunların kapatılması mümkün değildir. Bu 24 operasyonda kimler vardı, kimin çocukları vardı, hangi belediye başkanları vardı, hangi bakanların çocukları vardı önümüzdeki günlerde de onların heyecanla ortaya çıkmasını bekleyeceğim.
 
CHP'nin yolsuzluklar tavrı
Bizim en meşru alanımız biliyorsunuz parlamentodur Türkiye Büyük Millet Meclisidir (TBMM) . TBMM’de bütün siyasi partilerin bu konuda duyarlı olmaya davet edeceğiz iktidar partisi milletvekilleri dâhil olmak üzere. Onun dışında elbette her şeye rağmen ülkenin yarım yamalak bir yargısı da olsa, yargının da harekete geçmesini talep edeceğiz bu konuda ciddi bir mücadele veriyoruz. Ama sadece siyasi partilere bırakılacak bir şey değildir bütün sivil toplum örgütleri, sendikalar, barolar, üniversitelerin bu konuda duyarlı olmaya davet edeceğiz.
 
"Başbakan'ın yasakçı anlayışı bu güne mahsus değildir"
Başbakan’ın yasakçı anlayışı bu güne mahsus değildir her dönem devam ediyordur. Fark etmiyor kendinize göre gazeteci kendinize göre polis, kendinize göre yargı, kendinize göre hukuk sistemi oluşturmaya kalkarsanız bir gün çaresiz kalırsınız ve kurtarıcı aramaya başlarsınız. Başbakan belli ki geçmiş dönemdeki bu anlayışından hala vazgeçebilmiş değil.              
 
Yürütmenin çürüdüğü yerde yargıyla yasamayı eleştirmek insafsızlıktır. Önce yürütmeyi düzeltmemiz lazım yani kısacası 3Y çürümüştür 3Y’nin başındaki yürütme tamamıyla çürümüştür.

"Belgelenmişse hırsızlığı yolsuzluğu farklı gerekçelerle kapatamayacaklar"
Suçüstü olacaksınız ortada belgeler ve bilgiler olacak yürütmeyle ilgili ortada çok ciddi iddialar olacak. Önemli olan bu mesel hukuki midir değil midir yargıdaki insanların siyasi düşünceleri bizi çok ilgilendirmez. Siz bu yolsuzluk olayında çıkıp ta hayır bu yolsuzluk olayları olmamıştır diyebiliyor musunuz. Eğer öyle bir şey varsa yargı zaten bunun gereğini yapar. Bütün bunlar belgelenmişse hırsızlığı yolsuzluğu farklı gerekçelerle kapatamayacaklar."      

Haber: Sansürsüz Haber / Uğur Öğüt

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 03 Ocak 2014 14:01

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica