CHP'den Atatürk'e ait tapuyla duyarlılık çağrısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Atatürk'ün hisse alarak İş Bankası'nı geliştirmek için sattığı 600 dönümlük arsasına ait tapu belgesiyle siyasetçilere duyarlılık çağrısı yaptı.

Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Atatürk'ün İş Bankası'nın kuruluşunun ardından 600 dönümlük arsasını sattığını ve elde ettiği gelir ile bankadan hisse alarak büyümesine katkı yaptığını anlattı.

Atatürk'ün hisse alımı ile İş Bankasını büyütmeyi amaçladığını ve büyüyen bankanın da Türk ekonomisine ve finansına ciddi katkı sağlaması için özveride bulunduğunu ifade eden Tekin, şöyle konuştu:
"Türkiye'nin kuruluş yıllarında, sadece Türkiye'de değil, dünyada ekonomik krizlerin had safhada olduğu bir dönemde Atatürk kendi birikmiş parasıyla İş Bankası'na ortak oluyor. Daha sonra Türkiye'de finansın, para sektörünün gelişebilmesi için arsasını satıyor ve bu paranın tamamını da daha çok finans sağlansın diye İş Bankası'nın hissesine yatırıyor. Bu anlayışın Türk siyasetinde örnek olması gerekiyor. Herkes çok merak ediyor CHP'yi. CHP, budur işte. CHP'nin birinci önceliği Türkiye'nin geleceğidir. Atatürk, mal varlığını satıp Türkiye'de finansın ekonominin nasıl geliştirilebileceği ile ilgilidir. İş Bankası ile CHP'nin ilişkisini merak edenlere de umut ediyorum bu bir cevap olur."

Tekin, yalnızca Atatürk değil, CHP'nin tüm liderlerinin birinci önceliğinin Türkiye'nin gelişmesine katkı sağlamak olduğunu vurgulayarak, "Mustafa Kemal Atatürk'ün bu hassasiyeti Türk siyasetinde örnek olması gereken bir davranıştır. Umut ediyorum ki herhalde bütün siyasetçiler buradan kendisine bir pay alacaktır" dedi.

"Vergine sahip çık afişleri hazırlıyoruz"
Tekin, bir ülkede vatandaşların vergilerine sahip çıkmasının demokrasinin göstergesi olduğuna işaret ederek, "Önümüzdeki günlerde bütçe görüşülecek. Neyi görüşeceğiz çok merak ediyorum. Sayıştay raporlarının yok sayıldığı bir dönemde sözde bütçe görüşmeleri yapacağız" dedi. Şeffaf bir hükümetin harcadığı her kuruşun hesabını verebilmesi gerektiğini belirten Tekin, "Biz CHP olarak müzakerelerden önce vatandaşlarımızı, duyarlılığa davet ediyoruz. 'Ödediğiniz vergilerin hesabını sorun' diyoruz" değerlendirmesinde bulundu. CHP olarak vatandaşlardan vergilerinin nerelere harcandığını sorgulamalarını isteyen afişler hazırladıklarını ve bunu kentlerdeki billboardlara asacaklarını anlatan Tekin, şunları kaydetti: "Ödediğimiz vergilerin hesabını sormamız doğal değil midir? Bu konuda da vatandaşlarımızı duyarlı hale getirmek için bilboardlar hazırladık. Vatandaş vergisini veriyorsa hükümet de hesabını versin. Umut ediyorum ki bütün sivil toplum örgütleri, yurttaşlarımız bu konuda duyarlı olur. Bir ülkede ödenen vergilerin hesabı sorulabiliyorsa özgürlük ve demokrasi vardır."

Haber: AA

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 07 Aralık 2013 09:46

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica