"12 Eylül ruhu AKP ile geri döndü"

Gürsel Tekin, polis şiddetini eleştirerek "AKP iktidarı, 12 Eylül'ün yıldönümünü, gaz bombası, plastik mermi, polis tacizi ve hukuku ayaklar altına alarak kutladı.'' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, AKP iktidarının 12 Eylül 1980 faşist darbesinin ruhunu yaşattığını söyledi. Tekin, "Son birkaç gündür İstanbul'un Kadıköy, Ankara'nın ise Mamak İlçesi'nde yaşanan devlet terörü, 12 Eylül ruhunun geri döndüğünü gösteriyor.'' dedi. Başta gençler olmak üzere, toplumun tüm kesimlerinin demokratik haklarını kullanmak için sokağa çıktığını ve polisin infazlarına tepki gösterdiğini belirten Tekin, şöyle konuştu:
"Hatay'da Ahmet Atakan adlı gencimizin katledilmesi sonrası bu infaza tepki gösteren yurttaşlarımız, AKP iktidarının kanunsuz emirleriyle karşı karşıya bırakıldı. Halkın üzerine gaz bombası attıran, plastik mermi sıktıran ve polis şiddetini salan AKP iktidarı, bununla da yetinmedi. Polis, Kadıköy'deki CHP ilçe binamızı kuşattı, içeride bulunan arkadaşlarımızı sözle taciz etti.''
 
12 Eylül döneminde yaşanan uygulamaların, tam da 12 Eylül'ün yıldönümünde yeniden hayata geçirildiğine dikkat çeken Gürsel Tekin, "AKP, 12 Eylül'ün çocuğudur. 12 Eylül'ü de bu yüzden, gaz bombası, plastik mermi ve polisin kanunsuz uygulamalarıyla kutluyor'' dedi.

Ankara'nın Mamak, İstanbul'un ise Kadıköy ilçesinde revirlerin basıldığı ve kültür merkezlerine operasyon düzenlendiğini söyleyen Tekin, sözlerine şöyle devam etti:
"Nedir bu korkunun sebebi? Nedir bu telaş ve paniğinizin sebebi? Halka karşı neden savaş açtınız? Her gösteriyi, her protestoyu şiddetle bastırarak kazanabileceğinizi mi sanıyorsunuz! Bu sevdadan bir an önce vazgeçin. Türkiye'yi yaşanır bir ülke olmaktan çıkarmayın.''

"İşkence suçundan yargılanmaları gerekir"
AKP iktidarının verdiği emirler doğrultusunda hareket eden polisin Kadıköy'deki Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nin kapısına dayandığı, Sürreyya Operası'na ise baskın yaptığını belirten Tekin, polisin tutumunu eleştirdi. CHP'li Tekin, "Bu baskınlar sonrası gözaltına alınan yurttaşlarımız, Kadıköy Çarşı Karakolu'nda çıplak aramaya tabi tutuldular. Bunun adı düpedüz işkencedir, insanlık onurunun ayaklar altına alınmasıdır. Bu işkenceden AKP'nin 12 Eylül ruhunu yaşatan yöneticileri sorumludur. O emri verenler ve uygulayanların tamamının işkence yapmak suçundan yargılanması gerekir." dedi.

CHP'nin, AKP'nin hukuk dışı yöntemlerine karşı tüm yurtta meşru ve demokratik yöntemlerle direneceğini de belirten Tekin, "AKP, yerel seçim öncesi, toplumu terörize ederek korkutmaya ve sindirmeye çalışıyor. AKP, yönetme yeteneğini kaybeden tüm iktidarlar gibi şiddete başvuruyor.'' dedi. Tekin, CHP'nin demokratik gösterilerde uygulanan polis şiddetini TBMM'ye taşıyacağını ve sorumluların peşini bırakmayacağını da sözlerine ekledi.

Haber: Ülkede Haber

    Cumartesi, 14 Eylül 2013 09:28

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica