Eskişehir'de operasyon

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik yapılan bir operasyon kapsamında aralarında üst düzey yöneticilerin de olduğu on belediye çalışanı evlerinde gözaltına alındı.

Sabah ilk gelen bilgilerde Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in de ifadeye çağrıldığı iddia ediliyordu. Ancak operasyonu seçim arifesinde itibarsızlaştırma olarak niteleyen Büyükerşen, kendisinin ifadeye çağrılmadığını söyledi. CHP'li beş vekil de destek için Eskişehir'e gitti. Parti adına ilk açıklama Haluk Koç ve Gürsel Tekin'den geldi. Koç, operasyonu "Alışılageldik operasyon!" olarak nitelendirdi.

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Kentsel Gelişim İhalesi soruşturması kapsamında iki yıldır sürdürdükleri soruşturma kapsamında bugün sabaha karşı Büyükşehir Belediyesi İmar ve Fen İşleri Daire Başkanlığının da aralarında bulunduğu bazı birimlerde çalışan ondan fazla kişiyi evlerinde gözaltına aldı.

Eski genel sekreter de gözaltında
Aralarında Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Erdin Erol, Genel Sekreter Yardımcısı Gürsel Tuna ve belediyeye ait şirketlerinden sorumlu Oruçhan Tansel’in de bulunduğu belirtilen kişilerin, Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulamalarının sürdüğü ifade edildi. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri belediye binasında ve bağlı birimlerinde herhangi aramanın olmadığını söyledi. Bir yetkili, "Soruşturma iki yıldır sürüyordu. Polislere zaten binlerce belge sunduk. Bu, kentsel gelişim kapsamında yapılan çeşitli işlerle ilgili bir konu." dedi.

Büyükerşen: “Seçim arifesinde itibarsızlaştırma”
Büyükerşen, Büyükşehir Belediyesi hizmet binası önünde, gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün sabahın erken saatlerinde bir operasyona maruz kaldıklarını belirterek, belediyenin hukukçularına dair zorluk çıkartıldığını savundu.

Büyükerşen operasyonu seçim arifesinde itibarsızlaştırma olarak nitelendirdi. Sabah saatlerinde ilk gelen bilgilerde Büyükerşen'in ifadeye çağrıldığı öne sürülüyordu ancak Büyükerşen DHA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisinin savcılık ya da polis tarafından ifadeye çağırılmadığını söyledi.

Operasyonun altı yıl önce yapılan işlerle ilgili olduğunu, soruşturmayı cumhuriyet savcısı Celalettin Karanfil’in yürüttüğünü kaydeden Yılmaz Büyükerşen şöyle konuştu:
"Yaptığımız işlerin hepsi Sayıştay’ın denetimlerden geçiyor. 2002 yılından bu yana bize yönelik sistemli soruşturmalar yapılıyor. Her seçim arifesinde de bu tür şeylerle karşılaşıyoruz. Bunlar seçim arifesinde belediyemizi itibarsızlaştırma çabalarıdır. Ayrıca ben soruşturma ile ilgili olarak ifadeye çağırılmadım. Belediye çalışanlarımız evlerinden gözaltına alınmadan önce bazı basın kuruluşlarına da haber verildiği duyumunu aldık."

''Bizi yıldıramazlar"
Kaç arkadaşının gözaltına olduğuna dair bir bilgiyi alamadıklarını ifade eden Büyükerşen, şöyle konuştu:
“Ancak sabaha karşı yaptıkları operasyona uğrayan arkadaşlarımızın ailelerinden haber aldık. Gözaltına alınan arkadaşlarımız hakkında emniyetten bize açıklama yapılmadı. Bugün internette dolaşan haberlerden, yurt içi ve dışından gelen telefonlardan, maillerden haberdar olduk. İnternette beni ifadeye çağırdıklarına dair bir takım haberler dolaştığını görüyoruz. Beni ifadeye çağırmadılar, böyle bir şey yok. Benimle uğraşıyorlar. Fakat netice alınamadığı için arkadaşlarımızla uğraşmaya devam ediyorlar.

Benim ve Eskişehir için endişelenecek bir şey yok. Yaptığımız hizmetleri bütün Türkiye ve yurt dışından kurum ve kuruluşlar biliyor. Arkadaşlarım için endişeleniyorum. Bunun sebebi de yargının işleyiş tarzıdır. Yargının işleyiş tarzı nedeniyle arkadaşlarım için endişeleniyorum. Türkiye'de pek çok kişinin ve Başbakan'ın bile kendi arkadaşları için endişelendiği bir düzen, sistem içinde ben de arkadaşlarım için endişe duyuyorum. Türkiye'de bunlar günlük olağan hale geldi. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar bizi yıldıramazlar.”

CHP'li vekiller eskişehir'e gitti
CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve Denizli Milletvekili İlhan Cihaner; Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik polis operasyonu nedeniyle Eskişehir’e gitti.

Haber: Hürriyet

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 28 Ocak 2013 15:41

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica