"Başbakan belgeleri açıklamazsa namerttir"

Başbakan'ın AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada Reyhanlı konusunda CHP'ye yönelik eleştirilerine Gürsel Tekin karşılık verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında söylediği "Reyhanlı saldırılarını planlayanlarla CHP ile Esad arasında elçilik yapanlar aynı. Elimizde belgeleri var." sözlerine CHP'den sert tepki geldi.

Bir televizyon programına katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin şöyle konuştu:
"Sayın Başbakan'ın ne deyip demediğinin hiç bir önemi yok. Anamuhalefet olarak sorduğumuz sorulara cevap istiyoruz. Sayın Başbakan, Obama'nın masasında yemiş olduğunuz fırça neydi, onu kamuoyuna açıklayın. Yani kısacası 'İstihbarat zaafı var' demiş olduğunuz zaaf, 51 yurttaşımızın hayatına bedel olan bu sorunun temel kaynağını çok açık şekilde soruyoruz; Sayın Başbakan, MİT devletin kurumlarına bu bilgiyi verdi mi? Verdiyse neden bu önlemler alınamadı? Sizin özel talebiniz üzerine yandaş firmalarınızın Taksim'deki çukurunu korumak için binlerce insanın üzerine gaz sıktınız, özel MOBESE sistemleri kurdunuz, şimdi size soruyorum; Taksim'deki çukura göstermiş olduğunuz hassasiyeti Reyhanlı'ya niçin gösteremediniz? Reyhanlı'da istihbarat bilgilerine rağmen oradaki MOBESE sistemleri niçin çalışmadı Sayın Başbakan? Rakka şehrindeki bütün bu terör örgütleriyle bağınızın ne durumda olduğunu Obama mı size söyleyecek? Biz de bu ülkenin yurttaşı olarak size sormayacak mıyız?"

Açıklamazsa namerttir
Başbakan'ın AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada Reyhanlı konusunda CHP'ye yönelik eleştirileri ile ilgili, "Bir Başbakan tehditvari konuşmaz. Elinde hangi bilgi, belge varsa, açıklamazsa namerttir. CHP'nin herhangi bir terör örgütüyle, yasadışı örgütle ilintisinin olması söz konusu değildir. Ama Sayın Başbakan sizin, oradaki, özellikle Rakka şehrindeki terör örgütleriyle ilişkilerinizin ne olduğunu Obama sizin gözlerinizin içine bakarak söyledi. Bu örgütlerle ilişkinizi, mesafenizi gözden geçirin, ısrarla Obama mı söyleyecek? Sayın Başbakan 'Lojistik destek veriyorum.' dediğin o örgütlerle bağınızın ne olduğunu açıklayın." dedi.

Haber: Ülkede Haber

    Cumartesi, 25 May 2013 12:15

Bağlantılı Konular