"Mussolini'ye özendiler"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Türkiye Gençlik Birliği, Ulusal Kanal, Aydınlık Gazetesi ve İşçi Partisi'ne yönelik operasyonu eleştirdi.

Tekin, "Duruşma izlemek, ne zamandan beri suç oldu? Hükümet yanlıştan hemen dönsün ve yolları açsın'' çağrısında bulundu. CHP'li Tekin, "AKP iktidarı, neredeyse hepimize Mussolini'nin Yaşam Kılavuzu'nu dayatacak.'' ifadesini de kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Ulusal Kanal, Türkiye Gençlik Birliği, Aydınlık Gazetesi ve İşçi Partisi'ne yönelik operasyonu sert sözlerle eleştirdi. 5 Ağustos günü yapılacak olan Ergenekon Davası karar duruşması öncesi gerçekleştirilen operasyonu değerlendiren Tekin, "Yurttaşların seyahat ve toplanma özgürlüğü hangi hakla engelleniyor? İktidar keyfi uygulamalarıyla Kenan Evren dönemine özendiğini gösteriyor. Kenan Evren döneminde bile bu tür yasaklar yoktu." dedi.

İktidarın maçlarda slogan atmayı, yürüyüş yapmayı, bir araya gelebilmeyi, demokratik hakları kullanmayı engellemeye çalıştığını belirten Tekin, "Eşinin, çocuğunun, arkadaşının, kardeşinin, yoldaşının davasını izlemeyi istemek suç mu? Hangi kanunda bunun suç olduğu yazılı? Yolları açın ve yurttaşların davayı izlemesini engellemeyin. Halktan korkmayın.'' ifadesini kullandı.

AKP iktidarının topluma yaşam biçimi dayatmaktan vazgeçmediğini de belirten Tekin, "Bu uygulamalar bize Mussolini'yi anımsatıyor. Mussolini de Yaşam Kılavuzu adı altında bir kitap hazırlamış, yurttaşların nasıl yaşayacağını ayrıntılarıyla anlatmıştı. Aynı yolu şimdi de Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları izliyor. Duruşmaya gitmek yasaklanıyor, bir araya gelmek suç sayılıyor. Kimin ne yeyip içeceğine, kimin nasıl yaşayacağına iktidar karar vermek istiyor. Ancak halkımız bunu kabul etmez, Mussolini özentilerine de pabuç bırakmaz." dedi.

Ergenekon Davası'nda verilecek kararların çok önceden belli olmasına rağmen, halkın duruşmayı izlemek istemesine bile iktidarın tahammül edemediğinin altını çizen CHP'li Tekin, Gerçek Gündem'e şunları söyledi:
"Bu davada yargılanan birçok kişinin fikirlerine katılmasak, dünya görüşlerini paylaşmasak bile, kendilerini savunma haklarının ellerinden alınmasına seyirci kalamayız. Adilce yargılanmak her yurttaşın hakkıdır. Siz eğer mahkemeleri izlemeyi yasaklarsanız, orada adaletin uygulandığına kimseyi ikna edemezsiniz. Vereceğiniz kararlara inancınız tam ise, vicdanınız rahatsa duruşmaların izlenmesine neden yasak koyuyorsunuz? Bırakın insanlar bari acılarını paylaşabilsinler. Bu kadar zulüm, iktidarınızı korumaya yetmez. Hiçbir iktidar bu kadar zulümle ayakta kalamaz."

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 03 Ağustos 2013 12:42

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica