TCDD sergisinde müzakere süreci

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, AKP - PKK görüşmeleri sürecinde ortaya atılan ''akil adamlar'' önerisi ile ilgili 2011'de kendilerinin yaptığını anımsattı.

Tekin, TCDD Sanat Galerisi'nde, Eski CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in Bursa'nın demiryolu ağına bağlanması için 1997'den bu yana sürdürdüğü çalışmaların fotoğraflarının yer aldığı sergiyi gezdi.

Demirel'den bilgi alan ve verdiği mücadeleden dolayı tebrik eden Tekin, trafik kazalarına dikkati çekerek, ''Her bayramda 300-400 insanımız hayatını kaybediyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında bile demiryollarında önemli adımlar atıldı. Daha sonra gelen iktidarlar devam ettirmediği gibi zaman zaman sekteye uğratılmıştır. Gelişen dünya koşulları Türkiye'yi sıcak paraya teslim etmiştir. Dünyada en fazla tır, otobüs olan ülkeyiz. Umut ediyorum ki iktidar kısmen de olsa bunun farkına vardı, önemli adımlar atılacaktır.'' diye konuştu.

Tekin, metro yapımına da önem verilmesi gerektiğini vurgulayarak, Avrupa'da neredeyse köylere kadar metro gittiğini savundu.

AKP- PKK görüşmeleri sürecinde ortaya atılan akil adamlar komisyonunu ve bunun üzerine yapılan tartışmalarla ilgili bir soru üzerine Tekin, şunları söyledi:
''O yazarlara, çizerlere şöyle bir çağrıda bulunuyorum, vicdanlarına danışarak, kendilerini sorgulasınlar. Akil adamlar projesi ne zaman gündeme geldi- 2011'de. O gazeteciler, köşe yazarları 'nedir bu CHP'nin akil adamlar projesi-' Hiç konuşan tartışan oldu mu- İlla Başbakan mı söyleyecek- Eğer bizim projemiz, parlamentoya sunduğumuz projeyi AKP ciddiye alacaksa hodri meydan biz hazırız. Bizim söylemimizle, AKP'nin söylemi çok farklı. CHP gibi Türkiye'yi kuran bir siyasi partide hukuk dışı bir eylem teklif edilebilir mi- Bu AKP'ye yakışır. Sayın Başbakan ne diyor- 'Ben parlamentoyu tanımam, hukuku tanımam'. Biz de 'hukuk ve parlamento' diyoruz. Aradaki fark bu. Şimdi bunlar tartışılmıyor, sadece akil adamlar. AKP akil adam da aramıyor. Sayın Başbakan tarif etti, 'kimin akil adam olup olmadığını biz biliyoruz' dedi. Biliyorsa Sayın Başbakan'a soracaksınız.''

Haber: Gerçek Gündem

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 27 Mart 2013 15:55

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica