"AKP iktidarı mağduriyetleri sever"

Gürsel Tekin, esnafla gezi eylemcilerini karşı karşıya getirme tuzaklarına dikkat çekerek Halk TV’nin canlı yayınında soruları şöyle yanıtladı:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve iki esnaf odası başkanının açıklamalarını dinledik Esas mağdurlar bizleriz dediler. Siz nasıl değerlendireceksiniz bu basın açıklamasını?
Tam bir tiyatro izledim. Bu bir tiyatrodur. Kadir Beyin sağında ve solundaki oda başkanlarını da çok yakinen tanırım. Birebir ilişkilerim var. Kendilerinin ne kadar ciddi bir şekilde mağdur edildiğini çok net bir şekilde biliyorum.

Ama şimdi ben öncelikle kadir Beye şunu  söylemek istiyorum. Bir; o tiyatroda Beyoğlu esnafı yoktu. İki; Kadir Bey belki hayatında ilk kez oralara çıkmış. Üçüncüsü; orada eğer Beyoğlu esnafını düşünüyorlarsa yapacakları bir tek şey var, ben hemen burada çağrı yapmak istiyorum; AKP elini çektiği zaman Beyoğlu esnafı çok mutlu olacak.

Hemen sorunlarını sıralıyım; belki bilmeyebilir ilk kez oralara uğradığı için Kadir Bey. Birincisi, uzun yıllardır, 2011 yılından itibaren tecrit edilmiş esnaflarla ilgili ellerini çekecek. İki; masa sandalye yasağını ortadan kaldıracaklar. Üç, istediğime ruhsat veririm, istemediğime ruhsat vermem anlayışından vazgeçecekler. Dört, o civarda AVM’lere son verecekler. Beş, inim inim vergi altında inleyen esnafın vergilerini düşürecekler. Altı, oradaki esnafların tamamı kredili, borçlu iflas eşiğinde. Yalandan sanki dün oluşmuş gibi ve kaldı ki, esnafa birebir gidip soralım. Kadir efendi oraları bilmez. Biz oradaki esnaflarla uzun süredir iç içe olan insanlarız. Esnafların mağduriyeti varsa mağduriyetin sorumlusu AKP’nin saldırdığı polisler ve eli sopalı insanlardır. Gelsinler hep beraber dolaşalım. Onların güvenliğini ben alacağım. Kadir efendi ve yanındaki iki arkadaşın ikisine de lafım yok. İktidarın mağduru olan oda başkanlarıdır. Belli ki, çağrılmış, mecburen gitmiş, kafalarını bile kaldıramıyorlardı kameralardan izlerken. Her iki oda başkanı. Başkanlarıyla beraber Beyoğlu esnafını dolaşalım. Beyoğlu esnafının birebir taleplerini ne varsa yerine getirelim. Ben de bunların arkasında olacağım. Hadi gelsinler. Hodri meydan diyorum.

Sadece Beyoğlu’na yapacakları bir iş var. AKP elini Beyoğlu’ndan çek. Kirli emellerine yeni gerekçeler aramayın. Türkiye’de milyonlarca esnafı sizler mağdur etmediniz mi? 2004 yılından itibaren CHP’nin AVM’lerle ilgili vermiş olduğu kanun teklifi şu anda parlamentoda beklemiyor mu? 2004-2014. Niye indirmiyorsunuz, mademki esnafı düşünüyorsunuz? Gene rantlar peşinde. Gene rantlar alanları olmayacak, Gezi Parkının Türkiye’ye kazandırmış olduğu en önemli şey, rantçıları rahatsız ediyor, rantçıları rahatsız edecek. Onun için yaşasın Gezi Parkı diyorum. Kim ne derse desin.

Bugünkü basın açıklamasındaki amaç neydi sizce?
Şimdi birçok amaçları kullandı. İşte ne olabilir mesela ilk etapta Başbakanın kullanmış olduğu toplumun en hassas şeyi camiyi kullandı, tutmadı. Yani millet ya yapma kardeşim ve en son din adamımız sağolsun çıktı dedi ki, ben böyle bir şey görmedim. Yani Başbakanı yalanladı. İkinci etapta çıktı bizim hepimiz çok iyi biliriz şu anda bizi izleyen yurttaşlarımızda bilir ki, Anadolu coğrafyasında bırakın 100 kişiyi 3 kişi bile bir kadına saldıramaz. Başbakan çıktı kameraların önünde 100 kişi bir başörtülü kadına saldırdı, saldırmakla yetinmedi geri kalanını ben söylemek istemiyorum. Yani mübarek günde izleyen insanlara ayıp olmasın diye.

Şimdi soruyoruz, gerçekten eğer böyle bir saldırı varsa bu çok alçakça bir saldırıdır. Bu kabul edilir bir saldırı değil. Siz söz verdiniz Sayın Başbakan dediniz ki, kamuoyuyla paylaşacağım. Hadi şimdi paylaşın. Onu da vali yalanladı, İstanbul Valisi. İstanbul Valisi hayır, dedi böyle bir şey yok. Ama var. Soru işaretli var. Kim diyorum ben şimdi bunlar. Bu mobesa kameralarındaki bu kadın kardeşimize saldıran bu alçaklar kimse hemen derhal açıklayın kardeşim.

Cami işini müezzin yalanladı. Kadın işini kendi valisi yalanladı. Eli sopalı magandalar saldılar, magandalar tabi deşifre oldu. Şimdi ne yapabiliriz? Esnafın mağduriyetini, yani AKP iktidarı böyle mağduriyetleri çok sever, mağduriyetlerini gidermek için Türkiye’de bugüne kadar kepengini kapatmış, anahtarını kapatmış kaç bin tane esnaf var ben şimdi Kadir Beye soruyorum.

İki; bütün mağdurlar AKP mağdurudur. Kaç tane AVM yapıldı Kadir Bey? İstanbul’da 210 tane AVM yapılırken bir gün basın toplantısı yapma gereği duydun mu? Kadir Bey, 480 tane milli emlak yani millete ait bu kamuoyu yerleri yani milletin olan yerler AKP’nin yandaşlarına imara açılırken bir gün basın toplantısı yapmak aklınıza geldi mi? Allahtan korkmaz mısınız bu mübarek günde yalanlarla orada milletin karşısına çıkmış, Beyoğlu esnafını koruyor muşunuz gibi.

Tekrar burada çağrı yapmak istiyorum; Kadir Beye çağrı yapmak istiyorum; Kadir Beyin yanındaki oda başkanları beni çok iyi tanır. Biz esnaf dostuyuz. Yarın sabah hep beraber yürekleri yetiyorsa Beyoğlu’nu dolaşalım. Onların güvenliği bana ait. Devletin polisini de getirmeyecekler. Bakalım esnaf ne diyor? Esnafı burada uyarmak istiyorum. Sakın ha sakın sizi mağdur etmiş bir siyasal iktidarın aleti olmaya kalkışmayın, olmayacağınızı biliyorum, birçok özellikle Beyoğlu’ndaki yöneticileri, esnafları da çok yakinen tanıyorum. Bunlara gereken cevap verilecektir.

Ali İsmail Korkmaz olayında polisin saldırganları bulduğu belirtildi. Bir kişinin gözaltına alındığı söylendi. Biliyorsunuz Eskişehir’de de Vali Tuna bir açıklama yapmıştı esnaf olabilir, çok sinirliler, hınçlılar demişti. Bugün bu saldıran kişilerin sivil olduğu belirtildi. Bir kişi gözaltına alınmış ve 3-4 kişide aranıyormuş henüz. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?
Şimdi aslında tabi devletin bazı kurumlarının suç işlediğinin farkındayız. Bu mobese sistemleri halen özellikle Reyhanlı’da, mobese sistemlerinin en kritik bölgede çalışmaması hepimizin kafasında bir soru işareti olması gerekiyor. Yani neredeyse yanı başımızdaki ülkeyle dalaşır duruma gelmişiz. Ama orada mobese sistemleri çalışmıyor. Bir tane de değil, 48 tane mobese sistemi arızaya geçiyor. Şimdi Eskişehir, İstanbul, Ankara’daki mobese sistemlerine de baktığımızda bir çok mobese sisteminin çok net çalışmasına rağmen zaman zaman çalışmadığını, zaman zamanda iktidarın işine gelmediği için afişe edilemediğini görüyoruz.

Şimdi yani benim arabamla, garibim arabasıyla oradan geçerken fotoğrafını çekip şak diye gönderiyorsunuz cezayla beraber gencecik kardeşimiz alçakça öldürüyor, orada bütün kameralarda beş kişi göremiyoruz. Ne zaman görüyorsunuz?

İşyerlerinin kameralarının da kayıtlarında kopukluklar var 20 dakikalık. Sadece mobese görüntüleri değil.
Evet. Bunlar hep organize işler. Bunların hepsi organize işler. Bunların tamamı medya, basın bu işin üstüne gitmemiş olsaydı kardeşimiz kaç gün önce yaralandı? Neredeyse 25 gün. 25 gündür bu devlet nerede? 25 gündür orada katilleri, o magandaları görmediler mi?

Ama ne yazık ki, bütün bu olanların bitenlerin suç ortakları belli. Hani derler ya, bütün ortaklıklar bozulur suç ortaklığı bozulmaz. Geçmiş dönemlere de baktığımızda kirli işlerle uğramış siyasetçilerin bugün durumlarının ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Geçici olarak böyle bir heveslenebilirler. İşte bakın arkamıza bakalım. Bir sürü başbakanlar, bir sürü bakanlar, emniyetin en parlak çocukları nerede şimdi onlar? Polis kardeşlerim size seslenmek istiyorum; hukukun dışına çıkıp kirli işlere alet olmayın. Yarın hiç kimse sizi korumaz. Dünkü meslektaşlarınızı korumadıkları gibi sizi de kimse korumaz.

Çok teşekkür ediyoruz.
İyi yayınlar diliyorum tekrar. Tekrar çağrımı yapmak istiyorum; Kadir Bey’den cevap bekliyorum. Kadir Beyi ben Beyoğlu esnafıyla yüzleştirmek istiyorum. Beyoğlu esnafının taleplerin dinlemek istiyorsa beraber dinleyelim, hangi talepleri varsa beraber taleplerini yerine getirelim.

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 15 Temmuz 2013 13:36

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica