"40 yıldır bir ekip gece çalıyor, bir ekip gündüz çalıyor!"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Gürsel Tekin  Halk TV'nin canlı yayınına telefonla bağlandı ve soruları yanıtladı.

Sunucu: Sayın seyirciler şimdi telefon hattımızda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Gürsel Tekin var. Merhabalar.
Gürsel Tekin: Merhaba iyi yayınlar diliyorum.

Sunucu: Dün heyecan doruktaydı bir önseçim yaşandı Cumhuriyet Halk Partisinde. Siz neler söyleyeceksiniz? Sonuçları nasıl değerlendireceksiniz?
Gürsel Tekin: Tabi bu bir demokratik yarış. Demokratik yarışta herkes sonuçlara katlanacak. Parti yöneticisi olarak beni sevindiren tablo öncelikle birçok yerlerde kadın arkadaşlarımızın ön sıralarda olması. Hatta büyükşehirlerin çoğunda birinci olmaları. Son derece sevindirici. Daha çok genç bir kadro. Partiyle ya da partinin Genel Başkanıyla daha çok böyle kavgaya giren arkadaşlarımızı biraz üzmüş taban öyle gözüküyor.

Sunucu: Peki dün yaşanan bu demokrasi şöleninin farkındaysanız diğer kanallarda göremedik, yer verilmedi. Bunun sebebi ne olabilir? Yani böyle önemli bir günde, önemli bir önseçim yapılıyor, Cumhuriyet Halk Partisinde yapılıyor bu önseçim ve kesinlikle medya organlarında göremedik dün.
Gürsel Tekin: Olur mu dün çok önemli şeyler vardı. Belgeseller vardı yani izlememişsinizdir galiba. O belgeseller daha önemli olduğu için onlarla meşgul oldular. Cumhuriyet Halk Partisi ana muhalefetin milletvekillerinin kimin olup olmamasının ne önemi var. Önemli olan AKP'dir, önemli olan saraydaki zatı muhteremin ne kadar mutlu olup olmayacağıdır.

Vallahi doğrusu ben akşam izlerken utandığımı ifade etmek istiyorum. Yani sonuç itibariyle dünyanın her yerinde, bakın sadece Türkiye için geçerli değil. Dünyanın her yerinde ilk kez demokrasilerde olması gereken iktidarın yasal olarak yapması gereken bir şeyi yapamamış, ana muhalefet bunu yapmış. Ana muhalefetin bu şölenini seçilecek milletvekilleriyle ilgili neredeyse haberlerin arasına bile sıkıştırmayı kendilerine bir zorluk gibi görenleri kamuoyunun takdirine sunmak istiyorum. Orada yapabilecek bir şey yok.

Her şeye rağmen 3 - 4 tane televizyon sizler gibi Sokak TV ve birçok televizyonlar gün boyu bu şöleni verdiler. Kendilerine de teşekkür ediyorum. Önemli olan vatandaşın nasıl düşündüğüdür. Hiç kimse merak etmesin zannedilmesin her gün televizyonlara çıkan insanlar Türkiye'de 70 milyon televizyonların ekranına geçip onları izliyor değildir. Bütün verilere baktığınızda özellikle reyting verilerine ne zaman saraydaki ya da Başbakan ekrana çıkmışsa reytingler hep düşmüştür.

Sunucu: Peki efendim şimdi çok kısa bir süre kaldı genel seçimlere de. Cumhuriyet Halk Partisinde yapılan bu önseçimin genel seçime nasıl bir yansıması olur? Daha dinamik bir şekilde hızlanacak mı Cumhuriyet Halk Partisi?
Gürsel Tekin: Kesinlikle listeye giren, girmeyen, öne arkaya hiç fark etmez son bir aydır bu kampanyada çalışan arkadaşlarımızın tamamı önümüzdeki seçimlerde çok ciddi bir katkı sunacaklar, çalışacaklar Cumhuriyet Halk Partisinin iktidar olabilmesi için. Cumhuriyet Halk Partisinin de önemli projeleri var. Bu projeleri önümüzdeki günlerde büyük olasılıkla bir kısmını Sayın Genel Başkanımızın başkanlığında İstanbul Kartal meydanında yapacağımız mitingde açıklayabilir. Ayın 12'sinde Ankara'da birçok projelerimiz açıklanacak. Projelerimizin tamamı vatandaşın beklentilerine cevap verebilecek projelerdir. Hayali, öyle havada kalan projelerimiz asla olmayacaktır.

Sunucu: Noterli.
Gürsel Tekin: 2011 yılındaki projelerimize de baktığınızda 2011 yılındaki projelerimizin tamamı asgari 50 yıllık öngörüye göre yapılmıştı ve 2015'teki projelerimizde inanmanızı istiyorum 100 yıllık projelerdir ve Türkiye'de çözülmemiş, bugüne kadar çözülmemiş işsizlik, yoksulluk, sefalet, yolsuzluk.

Şunu altını çizerek söylemek istiyorum. Zaman zaman kısmen medyanın da desteğiyle yolsuzluğu çok dile getirmeyin yolsuzluk vatandaş tarafından çok kabul görmüyor cümlesi çok acı verici bir cümledir. Eğer bir ülkede yolsuzluk varsa hiç kimse unutmamalı o ülkede yoksulluk bitmez. Emekli, işçi, köylü eğer bugün milli gelirden pay alamıyorsa bunun temel sebebi yolsuzluktan kaynaklanıyor. Bütün yabancı kuruluşların araştırmalarında 87 milyar Euro yolsuzluğun Türkiye'de yapılan yolsuzlukla ilgili çıkan rapora bakın. 87 milyar Euro. Biz emekli için ne vereceğiz? Davutoğlu diyor ya parayı nereden bulacaksınız? 25 milyar. Şimdi 87 milyarı çaldırırsanız elbette 25 milyarı bulamazsınız. Biz 87 milyarları da çaldırtmayacağız. Hiç kimsenin, hiçbir vatandaşın emeğine, alın terine göz dikmeyeceğiz. Aynı zamanda devleti küçülteceğiz, hantal devlet anlayışından kurtaracağız. Ankara'yı görmüyor musunuz devasa kuleler, AVM'lerde devletin kurumları olur mu? Arabalara bakın, kamu yöneticilerinin altındaki lüks araçlara bakın. Ama öbür tarafta da vatandaşa siz gidin tasarruf edin diyorsunuz.

İzin verirseniz size çok kısa bir hikaye belediye başkanımda
karşımda Kırıkkale. Emekliler parkında emeklileri ziyaret ettim. İki emekli amcamızın arasında oturmuştum. Bir talebiniz var mı diye sorduğumda dedi ki, başkanım dedi bizim şuanda oturduğumuz parkın altı tuvalettir. Daha önce bu tuvalet parasızdı şimdi paralı yaptılar. Birçok emekli arkadaşlarımız çok yaşlı ortalama herkes 4 kez, 5 kez tuvalete gidiyor. Her gidişimizde 1 lira, 5 lira ediyor. Birçok arkadaşlarımız bu imkanı olmadığı için buradan parktan evine gitmek zorunda kalıyor. Emekli zaten tasarruf ediyor. 1 lira tuvalete para ödememek için evine gidebiliyor. Ey Davutoğlu tasarruf tedbirleri paketi açıkladı. Açıkladığı paketten 15 gün sonra TBMM'deki araçların tamamı lüks araç oldu. Şimdi bunların neyin inanacaksınız? Onun için emekli, işçi, köylü hiç merak etmesin Türkiye'nin parası var, Türkiye'nin gücü var. Türkiye'nin bir tek şeye ihtiyacı var dürüst, uygulayabilir, iradeli bir iktidara ihtiyacı var ve namuslu 30 - 50 yıllık yaşamında devlet kurumlarındaki bütün çalışmalarında övünçle görev yapmış pırıl pırıl tertemiz Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başbakanlığında göreceksiniz bunların hepsi çok kısa süre içeresinde yapılacaktır.

Sunucu: Birde biliyorsunuz son günlerde örtülü ödenekle ilgili de aslında birçok akıllarda soru işareti var. Biliyorsunuz bunlar örtülü ödenekle alınan paralar tabi ki sorgulanamıyor. Bir şekilde belgesi yok. Ama dediğiniz gibi yani halk bu kadar zor durumdayken, emekli bu kadar zor durumdayken tabi insanlar oturup düşünmeli değil mi yani. Bu örtülü ödenekten alınan paralar nereye gidiyor?
Gürsel Tekin: Önce şunu söyleyeyim ben izin verirseniz. Alman Başbakanı Helmut örtülü ödenekten dolayı kapalı devredir biliyorsunuz bütün devletlerde özellikle Başbakanlar. Bu örtülü ödenekten kullanırlar ve bunu da devlete hesap verirler. Hesap vermemezlik yapmazlar. Helmut 100 bin mark sadece 100 bin mark harcamanın karşılığı olmadığı için bir gazetede haber yapıldı ve siyaseti bıraktı. Yıllar sonra yapılan araştırmada o 100 bin markın Afrika'da bir vakfa verildiği tespit edilince bu sefer bütün gazeteler özür dileriz Helmut diye yazdılar.

Şimdi doğrusu bizdeki harcamaların ne olduğunu bilmiyoruz. Bu harcamalar nerede yapılıyor bilmiyoruz ve kaldı ki bir ülkede Başbakanlık makamı olduğu yerde Cumhurbaşkanının örtülü ödenek kullanması sözkonusu bile olamaz. Yasalarımıza da aykırı. Şimdi MİT Başbakana bağlı, polis Başbakana bağlı, asker Başbakana bağlı. Yani aracı olarak kullanabileceğiniz bütün devlet kurumları Başbakana bağlı. Cumhurbaşkanlığına bağlı bir tek kurum var rektörleri atayacak. Valla herhalde rektörlere verecekse onu bilmiyorum.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz bunu anayasa mahkemesine götüreceğiz. Ki bu anayasaya aykırıdır kesinlikle iptal edilir. Ama şunu söyleyeyim bizi dinleyen vatandaşlarımız bilsin. Türkiye'nin gücüne, büyüklüğüne bakın. 40 yıldır bir ekip gece çalıyor, bir ekip gündüz çalıyor yine dimdik ayaktayız. Ne büyük bir ülkeyiz.


Sunucu: Temelleri çok iyi atılmış efendim.
Gürsel Tekin: Vallahi billahi. Bütün bu soyguna rağmen dimdik ayakta durmamızın büyük bir kerameti var. Güçlü bir ülke olduğumuz içindir.

Sunucu: Peki Sayın Tekin çok teşekkür ediyoruz yayınımıza katıldığınız için.
Gürsel Tekin: Ben teşekkür ediyorum. Bir şey daha söyleyeyim, galiba tarafsız Cumhurbaşkanı AKP'nin bu seçim bildirgesini incelemiş bugün gazetelerde de vardı. Büyük olasılıkla CHP'ninkini de inceleyecek CHP, MHP, HDP'nin. Onlarında seçim bildirgelerine bakacak ve son günlerde 400 vekil istiyor. Büyük olasılıkla CHP'ye 400 vekil istiyor. Çünkü CHP'nin dışında bu kötü sistemi düzeltebilecek bir irade yok. Bu çabalarından dolayı da teşekkür ediyorum.

Sunucu: Peki efendim bizde teşekkür ediyoruz sağolun yayınımıza katıldığınız için.

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 30 Mart 2015 18:51

Bağlantılı Konular