"Milletin iradesi Mısır'da hakim olmalı"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin Halk TV’nin canlı yayın konuğu oldu ve sunucunun sorularını şöyle yanıtladı.

 İstanbul stüdyomuzda bir konuğumuz var. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin bizlerle. Merhabalar.
Merhaba, iyi yayınlar diliyorum.

Mısır’da darbenin ardından nasıl bir süreç yaşanır, nasıl değerlendireceksiniz?
Ne yazık ki tabi uzun süredir Ortadoğu coğrafyasında adına Arap baharı dediğimiz maalesef bir türlü bahara dönüşmeyen bir sorunla karşı karşıya kaldığımızı, uzun süredir kapalı otoriter yapıları çok kısa süre içerisinde yeni sisteme adapte etmek çok zordur. Mısır’da bunların bir tanesidir. Gördüğüm kadarıyla tabi çok üzücü. Yani meşru bir zeminde bunların dönüşmesi gerekiyordu. Dün birçok twitlerde de rastladım. Özellikle AKP’lilerin Mısır’da da CHP’yi buna dahil etmesi doğrusu bir akıl tutulması. Görüyorum ki bundan sonra yolda yürürken herhangi bir AKP’nin kafasına düşecek bir taştan da CHP’yi sorumlu tutabilirler. Mısır’da olup bitenlerle ilgili ciddi bir kaygı içinde olduklarını fark ediyorum. Bir kısmı özellikle Taksim gezi parkına nasıl bağlayabilirim anlayışı içerisinde ve çabası içerisinde. Ama unutmasınlar ki Taksim parkındaki çocuklar, gençler, insanlar onların bir tek talebi vardı demokrasi ve özgürlük talebi. Arınç gerekirse askeri de sokağa dökeriz dediğinde buna ilk tepkiyi Taksim meydanındaki gençler ve bizler tepki göstermiştik. O açıdan önümüzdeki süreçte Türkiye’deki bu demokrasi hareketini, özgürlük hareketinden dolayı korkup bir darbe çığırtkanlığıymış gibi kamuoyuyla paylaşmalarını kabul etmek mümkün değildir. Oluşabilecek bir olumsuzlukta demokrasi ve özgürlük konusunda gelebilecek meşru olmayan, gayrimeşru zeminlerde dik duruşu sergileyecek siyasal irade de Cumhuriyet Halk Partisi olur. Hiç merak etmeyin öyle bir olay olduğunda Sayın Kılıçdaroğlu kendisini tankların önünde kalkan edebilecek irade de ve davranışta olacağını herkesin bilmesi gerekir.

Bundan sonraki süreçte umut ediyoruz ki en kısa süre içerisinde biran önce millet iradesi hakim olur. Bu biraz görüldüğü gibi zaman alacak. Uzun süredir sıkıntılı geçiyor. Herhalde bir 5 – 6 ayı alacaktır diye düşünüyoruz. Bir an önce milletin iradesi Mısır’da hakim olması gerekiyor.

ABD’nin darbe dememesini nasıl yorumlayacaksınız?
Tabi ABD özellikle Avrupa ve Ortadoğu’daki değişim dönüşümlere baktığımızda bu konularda hep çifte standart olmuştur. Örneğin Libya’da meşru olmayan bir süreci neredeyse çok meşruymuş gibi gösterdiler. Ortadoğu coğrafyasında sadece Mısırla ilgili değil, Irak süreci var. Bugün Suriye’de yaşanan olaylara baktığımızda bunların tamamında ne yazık ki çifte standart, kendilerinin beklediği ya da kendilerinin özlem duyduğu bir iktidar anlayışı olduğu için onu öyle değerlendirebilir ama bizce meşru olmayan hiçbir şeyi meşru kabul etmek doğru değildir. Dünyada evrensel sistemin, evrensel hukukun ivedilikle Ortadoğu’da da hayata geçmesi gerekiyor. Türkiye’de bizim talep etmiş olduğumuz demokrasi ve özgürlüğü umut ediyorum ki çok kısa süreci içerisinde olmasa da uzun vadeli Ortadoğu’nun bir çok yerine yayılır ve o zaman baharın geldiğine bizde inanmış oluruz. Aksi takdirde bunların hiçbirinin bahar olmadığı zaman zaman kışa dönüştüğünde görüyoruz.

Peki, Türkiye’de bir ay süren Gezi direnişinin ardından Mısır’da bunların yaşanması, yani Mısır’ın verdiği mesaj nedir sizce?
Türkiye’deki çok farklı. Aslında Türkiye’deki bu talepleri Ortadoğu’daki taleplerle kıyaslamak doğrusu Türkiye’yi okumamak demektir. Türkiye’de demokrasi ve özgürlük talepleri var. Bu son derece doğal bir taleptir. Bizim bu taleplere en kısa süre içerisinde kulak vermemiz gerekiyor. Yani ne istiyor özellikle iktidar arkasında lobi, arkasında güç, arkasında düğmeye basmak gibi akla mantığa sığmayan bir arayış içerisinde. Yine kendisinin oluşturmuş olduğu gazetelere, televizyonlara baktığımızda geçmiş dönemlerdeki yönetmeler hep denenmiştir. Hep korkular denenmiştir. Şimdi de bir uluslararası güç aranıyor. Hani siz çok iddialı konuşuyordunuz. Siz değil miydiniz biz küresel oyuncu olduk diyordunuz? Şimdi ben AKP’ye soruyorum daha beş ay önceye kadar kendilerinizin televizyonlarında konuştuğunuz cümlelere bir bakın sadece Türkiye değil, dünyayı yönetmeye taliptiniz. Küresel bir güçtünüz. Şimdi görüyorum ki küresel oyuncak haline dönüştünüz. Yani Türkiye’deki medyayla mücadeleyi bıraktınız uluslararası medyayla da mücadele ediyorsunuz. İşti BBC’yi eleştiriyorsunuz. Ama aynı BBC bugün Türkiye’de TRT gibi BBC’ye baktığımızda İngiltere’de de devlet televizyonu orada baktığımızda rahatlıkla İngiltere’deki iktidarı, İngiltere’deki siyasetçileri, İngiltere’deki Başbakanı acımasızca eleştirebiliyor, eksiklerini söyleyebiliyor. Ama burada bizim 76 milyon yurttaşımızın vergileriyle ayakta kalan TRT aynı cesareti gösterebiliyor mu? Buradan bir güç aramak, bir düğmeye bastı aramak demokrasi ve özgürlük fukaralığının ötesinde başka hiçbir şey değildir.

Çok teşekkür ediyoruz bütün değerlendirmeleriniz için.

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 05 Temmuz 2013 12:52

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica