"İmar lobisiyle sonuna kadar mücadele edeceğim"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Halk TV'nin yayın konuğu oldu ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gezi eylemleri sırasında Eskişehir'de polis tarafından dövülen ve 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz davasını değerlendiren Gürsel Tekin, "Her ölüm bir kader gibi görülebilir ama ölümden sonra bu davanın sonuçlanmaması ayrı bir acıdır. Geçmiş yıllarda teknik olarak çok kolay değildi tabi ama şimdi bu teknolojide o kaar kolay ki, çok kısa sürede rahatlıkla savcıların soruşturması bu davayı sonuçlandırabilr. MOBESE sistemlerinde o kayıtları görmek mümkün. Aslında savcıların kararları genelde bilirkişi ve emniyetin getirdiği raporlar sonucu oluyor. Tüm bunlara baktığımızda orada kardeşimizi öldürenler belli. MOBESE sistemlerinin net görülmesine rağmen bu davanın böyle sürüncemede kalması Türkiye'nin ayıplarından birisidir. Gazze'deki zulümü eleştiriyoruz, IŞİD'i eleştiriyoruz. Bu durumun ne farkı var oradaki zulümden? Sizin IŞİD'den, Gazze'de zulüm yapandan ne farkınız var? 76 milyondan vergi alacaksınız oradaki yurttaşın çocuklarını katledeceksiniz. Tarih bunlardan elbette hesap sorar." dedi.

İstanbul'da kentsel dönüşüm adı altında rant sağlandığını dile getiren Gürsel Tekin, "10 yılır beton çetesi ve imar lobisiyle mücadele ediyorum sonuna kadar da mücadele edeceğim.

TMSF'nin eline bu devletin alacaklarından dolayı bir çok arsalar geçmiş. Çok net sorular sorduk bugüne kadar olabildiğince, gerçekten araştırdığımız insanları rahatsız etmeyecek sorular sorduk. Şimdi TMSF devletin mallarını AKP'lilere peşkeş çekiyor. O arsalar alındıktan sonra yeniden imar tadili yapıyorlar. TMSF'ye soruyorum; siz hangi inanca bağlısınız bu nasıl bir şeydir? Elinde devletin kurumları var gazeteleri var. Ne  yapıyorsunuz siz ya? Her alanda bir rant ve eşkiyalık sistemi var. Efendim 17 Aralık iftira. Şimdi ben soruyorum 17 Aralık'tan önce rant haritasını açıkladık bakan çocuklarının bu rantın içinde olduğunu öyledim. Niye bana cevap vermiyorsnuz kardeşim? Biz servet düşmanı değiliz. Allah daha çok versin ama kamu adına milletin malını çalıyorsanız burnunuzdan fitil fitil getiririz."
diye değerlendirmede bulundu.

Gürsel Tekin aynı zamanda insanların eskiden Osmanlı tapusu da dahil olmak üzere tapulara güvendiğini ancak kentsel dönüşüm yasasıyla hiçbir tapunun güvencesi kalmadğını belirtti.

3. Köprü güzergahının yarısının ormanlık alan yarısının su havzası olduğunu hatırlatan Tekin, orada bir kıyım yaşandığını belirterek, "Ben o kıyımı Türk medyasıyla değil Alman medyasıyla gidip çekebildim. Bu AKP'liler, gazeteciler yaşamayacak mı yani bir tek CHP'lilerin sorunu mudur bu? Doğanın intikamı her zaman çok ağır olur." dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP'li seçmelerden bir kısmının sandığa gitmeyeceği yönündeki söylentileri yanıtlayan Gürsel Tekin, "CHP kimliğini taşıyan, cumhuriyetin değerlerine sahip çıkan hiçbir CHP'li böyle bir protestoya girmez.

Bu haftadan itibaren Sayın Genel Başkanımız Türkiye'nin farklı noktalarında mitingler yapacak. Ekmel Bey'inde kampanyası ayrıca yürüyecek."
dedi.

 

    Pazartesi, 14 Temmuz 2014 10:52

Bağlantılı Konular