"Ya demokrasi ve özgürlük ya otoriter sistem"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin Habertürk'ün yayın konuğu oldu ve gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çözüm paketinin İçişleri Komisyonu'ndan geçmesinin ardından konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Gürsel Tekin, "Çözüm süreci çok önemli bir mesele. Bütün bu süreçler nedense hep seçime doğru denk geliyor. Çözüm paketinin bu döneme kalmasının gerekçesi neydi?" dedi ve bu kadar kısa bir süreye sıkıştırılmasının ne Türkiye ne de iktidar açısından yararlı olduğunu düşünmediğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde nasıl bir yarışın içine girildiği konusunda da değerlendirmede bulunan Tekin, "İlk kez böyle bir cumhurbaşkanlığı seçimi oluyor. Miting iklimine çok uygun değil, hem sıcak hem de Ramazan ayı mitinglerin çok verimli olacağına inanmıyorum. Kapalı salon toplantıları daha verimli olacaktır. Daha çok kendilerini ekranlarda ifade etmesi gerekiyor." dedi.

CHP'nin iletişim araçlarını etkin kullanamadığı eleştirisine ise, "Kaldı mı ki kullanalım? Ekranı açtığınızda TRT'nin 6 kanalı iktidarın elindeyse kendimizi nasıl ifade edeceğiz? AKP yetkilileri konuşunca nerdeyse spor kanalları dahil canlı yayın veriyor ama muhalefet söz konusu olunca canlı yayın veren televizyonları göremedik maalesef bugüne kadar. Doğrusu bu konuda medyanın kendine çeki düzen vermesi gerekiyor. Kamu görevi yapılıyorsa eşit davranılması gerekiyor. Muhalefet neredeyse yok sayılıyor." şeklinde yanıt verdi.

Cumhurbaşkanlığı yarışının Ekmeleddin İhsanoğlu ve Recep Tayyip Erdoğan arasında geçeceğini düşündüğünü belirten Gürsel Tekin, İlk turda ve ikinci turda Ekmeleddin İhsanoğlu'nun birinci çıkacağına inandığını söyledi.

"Ekmeleddin İhsanoğlu CHP tabanına hitap edebilecek mi" sorusuna, "CHP itiraz kültürü hakim olan bir siyasi partidir. Maalesef Türk siyasetinde demokrasi olmadığı için parti içindeki eleştiriler bölünme gibi algılanıyor. CHP'yi AKP olarak görmek istiyorlar ama CHP asla AKP gibi olmayacak" diye yanıt verdi.

Son günlerde yeniden gündeme gelen dinlemelerle ilgili de açıklamada bulunan Tekin, "2010 yılında kamuoyunda çok tartışıldı. Bu dinleme kumpaslarında insanlar cezaevlerinde yattı. Bunları düşünerek oy kullanacağız; ya demokrasi ve özgürlük ya otoriter sistem." dedi.

AKP seçmeninin de kaygıları olduğunu dile getiren Tekin, "Cumhurbaşkanı oy veren ya da vermeyen herkesin cumhurbaşkanı olabilmeli.Sizin yüzde elli bizim yüzde elli, sizin medya bizim medya diyenlere oy vermek Türkiye'nin altına dinamit sokmaktır." dedi.

Gürsel Tekin, 2 Yıl önce düşürülen uçakla ilgili yapmış olduğu açıklamaya ilişkin soruyu, "AKP modeli bütün yapmış oldukları hataları gizlilik yasağıyla kapatıyorlar. CHP'nin Suriye konusunda yaptığı itirazların yarısını ciddiye alsalardı bugün bunlar olmayacaktı. Rakka'dan bombalı araçlar Reyhanlı'ya gönderildi ve hemen bir kaç saat sonra Başbakan açıklama yaptı dedi ki Esad güçleri yaptı. Bir kaç gün sonra El Kaide ve IŞİD tarafından hazırlanan araçlarla 53 vatandasımızın yaşamını kaybettiği anlaşıldı. Uçak düştüğü zamanda "Öyle yaparız böyle yaparız" dediler. Tezkere çıkardılar. Ne oldu, bişey yapabildiler mi? Biz bunları soruyoruz; o uçağı niye gönderdiniz, pilotların otopsi raporu var mı, uçağı kim düşürdü? Bekliyoruz bakalım bakanlıktan ne zaman cevap gelecek." şeklinde yanıtladı.

    Cuma, 04 Temmuz 2014 18:35

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica