"76 milyon yurttaşımızın Cumhurbaşkanı olabileceği inancı içerisindeyim"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin Halk Tv'nin canlı yayına katıldı. Gürsel Tekin, "Sayın İhsanoğlu rahmetlik Ecevit’in devlet üstün hizmet madalyası verdiği, ilk kez Nazım Hikmet’in şiir kitabını Arapçaya çeviren bir şahsiyettir" dedi.

Sunucu: Şimdi CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin telefon hattımızda. Ona görüşlerini soralım. Sayın Tekin iyi günler.
Gürsel Tekin: İyi günler iyi yayınlar diliyorum.

Sunucu: Sağ olunuz. Efendim toplantıda sizde vardınız Devlet Bahçeli ve Kemal Kılıçdaroğlu bir araya geldiler ve ortak aday ismi olarak Ekmeleddin İhsanoğlu ifade edildi. Görüş ve değerlendirmeleriniz nelerdir öğrenebilir miyiz?
Gürsel Tekin: Aslında ortalama bir aydır Sayın Genel Başkanımız hemen hemen Türkiye’deki bütün sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, parlamento ve parlamento dışındaki siyasi partilerle büyük uzlaşıyı nasıl yakalayabiliriz? Gerçekten Türkiye'nin bu kadar önemli sıkıntılarla karşı karşıya olduğu bir ortamda Cumhurbaşkanlığı sürecinin de çok önemli olduğunu hepimizin kabul etmesi gerekiyor. Örneğin bugün dünyada saygınlığı olan bir Türkiye'nin neredeyse bütün dünyayla ciddi sıkıntı yaşadığı bir ortamdayız. Türkiye'deki meseleleri hepimiz çok yakinen izliyoruz, biliyoruz.

Bütün bu meselelerin üstesinden gelebilecek, bilgi birikimiyle dünyadaki tanınırlığıyla Sayın Genel Başkanımız daha önce tam takvimi bilmiyorum ama Sayın İhsanoğlu'yla görüşme yaptı ve bu çerçevede Sayın İhsanoğlu'nun Türkiye’nin Cumhurbaşkanı, büyük çatı dediğimiz yani büyük uzlaşıyı sağlayabilecek bir isim olacağı inancı içerisinde olduğumuz için bugün MHP'yle paylaşıldı ve inanıyorum ki sadece iki parti değil hemen hemen parlamentonun dışındaki bütün siyasi partilerinde kabulünü görecek bir şahsiyet olduğu inancı içerisindeyim.

Sunucu: Efendim sizden önce canlı yayınla Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkanlarının görüşlerini seyircilerimizle paylaştık. İsim üzerinden bir ret yok ama parti kurullarında görüşerek fikirlerini, değerlendirmelerini açıklayacaklarını ifade ettiler. Sizce bu %5'lik dilimde de yer alan bu partiler HDP ve BDP, CHP ve MHP'nin üstünde birleşebileceği bir aday olarak algıladığınız için açıkladığınız bu ismi böyle kabul göreceğini düşünüyor musunuz?
Gürsel Tekin: Kesinlikle çok büyük bir kabul göreceği inancı içerisindeyim. Ben HDP'nin bu konuda birinci turda adaylarını çıkaracağını, ikinci turda rahatlıkla Sayın ihsanoğlu'na oy vereceği inancı içerisindeyim.

Sayın İhsanoğlu özellikle dünya kamuoyunda çok bilinen bir isimdir. Türkiye kamuoyunda belki haklı olarak insanlar çok bilmiyor. Önümüzdeki süreçte insanlarımızda, Türkiye kamuoyu da tanımış olacak. Örneğin rahmetlik Ecevit'in devlet üstün madalyası verdiği bir şahsiyettir. Yine ilk kez Nazım Hikmet'in şiir kitaplarını Arapçaya çeviren, dünyada çok ciddi saygınlığı olan ve çok ciddi ödüllere layık görülmüş bir şahsiyettir. Ben bu konuda Türkiye'nin böylesi kritik bir sürecinde herkesin, 76 milyon yurttaşımızın Cumhurbaşkanı olabileceği inancı içerisindeyim. Oy veren vermeyen, oy vermeyen insanlarında Cumhurbaşkanı olacağı kanısındayım.

Sunucu: Peki Sayın Tekin, Ekmeleddin İhsanoğlu adı açıklandıktan sonra AKP tarafından bakıldığında yeniden bir aday değerlendirmesi yapılabileceği düşünceniz var mı efendim?
Gürsel Tekin: Bilemiyorum yani bizi de çok ilgilendiren bir mesele değildir. Sonuç itibariyle son 40 gündür hemen hemen yerel seçimlerden sonra AKP'nin kamuoyuna sunmuş olduğu Sayın Erdoğan'ın aday olabileceğiyle ilgilidir. AKP'de bir aday değişikliği içerisine girebilir inancı içerisindeyim.

Sunucu: Sayın Tekin teşekkür ediyoruz görüşlerinizi bizimle paylaştınız. Gürsel Tekin: Ben teşekkür ediyorum iyi yayınlar diliyorum.

    Pazartesi, 16 Haziran 2014 18:37

Bağlantılı Konular