Gürsel Tekin: "Toplumsal mutabakatı sağlamak istiyoruz"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin,  CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan'ın konuğu oldu.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in de konuk olduğu programda cumhurbaşkanlığı seçim süreci değerlendirildi.

Programın başında, Yalova seçimlerini CHP'nin kazanmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Gürsel Tekin, "Öncelikle her şerden bir hayır doğar. Bu seçim bölgelerine baktığımızda çok ciddi yatırım oldu. O bölgedeki yurttaşlarımızda bundan memnun. Jet hızıyla yatırım yapıldı. Hatta öyle bir yatırım oldu ki Ankara Şabanözü'nde MHP kazanınca asfaltı yarıda kestiler. Şimdi Yalova'daki manzara şöyle oldu. Yüz yıllık Yalovalı hayatında görmediği, kısa süre içerisinde 12 yıllık iktidarın hizmetini görmeye başladı. Doğal olarak Yalovalı tepki gösteriyor; yani kardeşim madem bu imkanlar vardı niye şimdiye kadar kullanmadınız da seçim yatırımı olarak kullanıyorsunuz. Gerçekten bizim adayımızın da bir mağduriyeti söz konusu oldu. En kritik olan da şu; devletin kurumlarındaki o mekanizmaları kullanarak seçimi iptal ettiriyorsunuz. Çok şık değildir. Sonuç olarak devletle millet arasında yarış vardı. Millet kazandı hayırlı olsun." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tartışıldığı programda Gürsel Tekin, AKP'nin çok ciddi siyasal mühendislik yaptığını belirterek, "Seçimden hemen sonra Başbakanın cumhurbaşkanı olabileceği tartışması yaratıldı ve doğal olarak Sayın Gül ve aday olabilecek diğer insanlar çekilmek zorunda kaldı. Böyle bir atmosferde de muhalefet adayını açıklasın baskısı oluşmaya başladı. Gerek CHP gerek MHP Türkiye'nin  en eski partileri. Bugün kendi mutfağımızda bu vasıflara uygun isimler sayabiliriz. Bizim maksadımız kendi mutfağımızdan bir aday çıkarıp Türkiye'ye dayatmak değil. Sayın Genel Başkanımızın da ilk demeci, 76 milyon yurttaşımızın güven duyabileceği, sıkıştığında hukuka, adalete, özgürlüklere, sahip çıkabilecek bir adaya ihtiyaç var. Türkiye böyle kritik bir süreçten geçiyor. Yani iş dünyası konuştuğunda vatan haini denildiğinde, dur denilebilmeli. Bu fren mekanizmasını oluşturacak bir adaya ihtiyaç var. Sayın Genel Başkanımızla biz sivil toplum örgütlerinin çoğuna gittik. Bunların bazıları iktidara çok yakın sendikalar. Bu vasıfların aynısını onlar da istiyorlar." dedi.

Gürsel Tekin Başbakan'ın dile getirdiği "Millet başkanını seçecek" cümlesinin tehlikeli olduğunu ve ileride bir krize neden olabileceğini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu'nun neden cumhurbaşkanı adayı olmadığı sorusuna ise, "Aslında konuştuğumuz bu arayışın tam tersini yapmış oluruz, kendi mutfağımızdan aday çıkarabiliriz ama toplumsal mutabakatı sağlayacak bir aday arayışı olmaz. Genel Başkanımız bu işi gerektiği gibi yapabilecek bir insandır ama biz toplumsal mutabakatı sağlamak istiyoruz." şeklinde yanıt verdi.

    Pazartesi, 02 Haziran 2014 22:14

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica