"Kur yükselişinin faturası Öteki Türkiye'ye çıkıyor!"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Sokak TV’nin canlı yayın konuğu oldu. Gürsel Tekin, Burhan Kuzu’nun yolsuzluk ile ilgili sözlerini değerlendirdi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün, sanayi gelişsin, ekonomi büyüsün diye kendi arsasını sattığını ifade eden Gürsel Tekin, “İsmet İnönü’ye bakalım. Ne yaptı çocuklarına servet mi bıraktı?” diye de ekledi. Hasan Ali Yücel’in kirli siyasetçilere örnek olması gerektiğini de vurguladı.

17 Aralık sonrası sürece ilişkin ise Gürsel Tekin, “Gezi Parkı'nda faiz lobisi söylemi vardı. Biz de merakla kimdir diye bekliyoruz. Çıkarın bu lobileri bulalım, hesap soralım. Çıka çıka Merkez Bankası çıktı. Başbakan’ın kendisi çıktı. Türkiye’de her zaman kur yükselişinin faturası sadece yoksula çıkar, Öteki Türkiye’ye çıkar!" dedi.

Türkiye, küresel bir ülke. Bugün bankalara baktığımızda yüzde 65’i yabancılarındır. Pek çok sektördeki ortaklarımıza baktığımızda yabancılardadır. Bir ülkenin Başbakan’ı ‘Paralel devlet darbe yapacak, o oldu, bu oldu.’ derse doğal olarak o para çekilmek zorunda kalır. Bunun tek sorumlusu iktidarın kendisidir. Yapmaları gereken tek şey var. İvedilikle bu işi bırakmalarını tavsiye ediyorum. Yarın çok geç olur. Derhal hükümet istifa etmeli!

Gürsel Tekin, 3. Köprü ile ilgili şunları söyledi:
“Köprü işini ilk kez Türkiye kamuoyuna duyuran bir siyasetçiyim. İstanbul ne yazık ki talan edildi, ranta teslim edildi. 200’e yakın AVM’si olan şehir var mı? Bu, daha çok trafik demektir, daha çok ızdırap demektir. 3. Köprü tartışması, mutlaka bir alt yapısının yapılması gerekir. İnsanlar her şeysiz yaşayabilir ama havasız yaşayamaz.”

“Gelin bunu değiştirelim”
“Adalet Bakanı, savcıyı arıyor. Diyor ki, ‘Soruşturmayı durdurun. Onu durdurmazsanız, bunun bedelini ağır ödersin.’ Böyle bir şey olur mu? Yani, hırsıza dokunma, hırsıza dokunursan ben de seni yakarım. Şimdi, ne diyorsunuz? Gelin bunu değiştirelim.” diye konuşan Gürsel Tekin,  bu soruşturmaların devam etmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca Gürsel Tekin, “Sonucuna bakalım o zaman. Elbette değiştirilmesi gereken ne varsa değiştirelim.” diye de ekledi.

Anahtar Kelimeler
    Salı, 04 Şubat 2014 20:01

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica