"Çok gecikmiş bir karar"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Milletvekili Balbay’ın cezaevinden tahliyesi sürecinde Habertürk’ün canlı yayınına konuk oldu ve Ömer Topsakal’ın sorularını yanıtladı.

 

Ömer Topsakal: Mustafa Balbay hakkında verilen karar şüphesiz en çok merak edilen yerlerden biride CHP Genel Merkeziydi. Biz sözü hiç uzatmadan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Gürsel Tekin’e uzatacağız mikrofonumuzu. Efendim öncelikle hayırlı olsun diyelim.
Gürsel Tekin: Çok teşekkür ediyorum. Ama çok gecikmiş bir karardı. Sonuç itibariyle doğru bir karar. Son günlerde çok tartışılan bir karardı sonuç itibariyle. Biraz önce Sayın Arınç’ın haberi düştü. Ben 3 yıl öncede söylemiştim söylemeniz bir şey ifade etmiyor. Sayın Başbakanda başka bir şey söylemişti. Gerçekten Cumhuriyet Halk Partisi sadece bizler değil aynı zamanda hukukun işlemesi için binlerce şuanda cezaevinde bekleyen insanlar umut ediyorum ki önümüzdeki süreçte onlarda bu kararlar emsal karar olur onlarda kendi evlerine, yuvalarına kavuşmuş olur.

Efendim anayasa mahkemesi kararının ardından yerel mahkemenin böyle bir karar vermesini bekliyor muydunuz?
Bekliyorduk. Çünkü sonuç itibariyle en üst karardır. Oy birliğiyle alınmış bir karardır. Bunun aksinin olması düşünülemezdi. Bu karar beklenen bir karardı.

Peki efendim Mustafa Balbay şimdi muhtemelen bu akşam ya da en kısa sürede tahliye edilecek. Yarın mecliste de bir görüşme var, plan bütçe komisyonu var. Plan bütçe görüşmeleri var meclis genel kurulunda. Ne zaman gelecek Mustafa Balbay bununla ilgili bir görüşme oldu mu CHP’de?
Hayır daha olmadı. İnşallah önümüzdeki süreçte en kısa süre içerisinde Sayın Balbay öncelikle parlamentoya gelip yemin edecek ve bu önümüzdeki süreçteki bütçe çalışmalarına da dahil olacak. Umut ediyorum ki bütçeyle ilgilide bir çalışma yapmıştır herhalde önümüzdeki günlerde. Sayın Balbay’ı da parlamentoda bütçeyle ilgili konuşmasını hep beraber izleyeceğiz.

Efendim karar çok taze ama Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’yla ya da CHP üst yönetiminde nasıl bir yankı buldu karar onu da kısaca alabilir miyiz?
Aslında hemen hemen bütün arkadaşlarımızın yani bizim hukukçular dahil iki gün önce kendi aramızda müzakere ettiğimizde bu kararla ilgili bugün yada yarın Sayın Balbay’ın bırakılmasını bekliyorduk. Yani bunun aksinin olması mümkün değildi. Bu karar beklenen bir karardı. Bu karar hepimizi sevindirdi. Çok gecikmiş bir karardır. Doğrusu millet iradesiyle seçilmiş milletvekillerinin parlamento olması gerekiyordu ve bu konuda ısrarla Cumhuriyet Halk Partisinin direncini Sayın Başbakan çok olumsuz cümlelerle cevap verdi. Biraz önce Sayın Arınç keşke o cümleleri Sayın Başbakana sarf etmiş olsaydı bugüne kadar çok gereksiz ve lüzumsuz bir şekilde insanlarda cezaevinde olmamış olurdu. Yine keza sadece milletvekilleri değil aynı zamanda şuanda siyasal düşüncelerinden dolayı birçok gazeteci arkadaşımız, öğrenciler cezaevinde yatıyor. Umut ediyorum ki en kısa süre içerisinde yarım yamalak bir hukuk sistemimiz de olsa bunun işlemesi gerekiyor diye düşünüyorum. Bugün dünyanın birçok ülkelerine gittiğimizde öğrencilerin 2 bin 800 tane öğrencinin siyasal düşüncelerinden dolayı cezaevinde olması doğrusu demokrasilerde kabul edilecek bir davranış değildir. Onların en kısa süre içerisinde okullarında olması gerektiği inancı içerisindeyim.

Son olarak şunu da sormak istiyorum. Tabi Mustafa Balbay 4 yıl 9 ay gibi bir süredir ailesine hasret ama uzunda bir süredir CHP Genel Merkezine de hasret. Bugün burada bir organizasyon yapılacak mı? Yoksa ilk kez yarın mı gelecek Mustafa Balbay?
Hayır bugün bir organizasyon yapılmayacak. Tabi ki, bugün Sayın Balbay evinde olacak, çocuklarıyla olacak. Uzun süredir 5 yıl yani dile kolay ailesiyle, çocuklarıyla bir hasretlik yaşıyor. En kısa süre içerisinde herhalde yarın öbür gün hem Genel Merkeze aynı zamanda da parlamentoda Sayın Balbay’ı görmüş olacaksınız.

Peki efendim çok teşekkür ediyoruz.
Bende teşekkür ediyorum. Umudu bugün cezaevinde yatan darısı herkesin başına.

Anahtar Kelimeler
    Salı, 10 Aralık 2013 12:49

Bağlantılı Konular