"İstanbul'un en büyük sorunu mülkiyet ve ulaşım"

TRT Haber’de Emin Pazarcı’nın konuğu olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, seçimler hakkında konuştu.

Seçmenin birinci önceliğinin ekonomi olduğunu belirten Tekin sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ekonomide ciddi sıkıntı var. Son dönemlerde işsizlik var. Bir sosyal sorunla karşı karşıyayız. Arkadaşlarımızla her ay çalışmalar yapıyoruz. Önümdeki raporda 34 intihar, 120 iş cinayeti var. Bütün bunlara baktığımızda AKP’nin yüzde 44’de olmasını anlamlandıramıyorum. Hayvancılık ve tarım bitme noktasında. Ben tablonun böyle sonuçlanmayacağını bekliyorum. Eğer böyle sonuçlanırsa eksik olan yurttaş değil biziz. Biz de eksiklerimizi tamamlayacağımızı ve bu tabloyu değiştireceğimizi umuyoruz."

"Sarıgül gelecek mi vallahi bilmiyorum"
Mustafa Sarıgül'ün CHP'ye gelişiyle iligili bir soruyu da yanıtlayan Tekin, ne CHP'nin ne de Mustafa Sarıgül'ün böyle bir gündemi olmadığını belirterek "İstanbul'un birinci önceliği kimin başkan olacağı değil, sorunlarının nasıl çözüleceğidir. CHP'yi kilitlemeye kimsenin gücü yetmez. Geçtiğimiz günlerde Mustafa Sarıgül'le görüştüğümü yazdılar. Ciddiye alıp, yalanlamadım bile. Şimdiye kadar Sarıgül'ün başvurusu olmadı. Sarıgül gelir mi bilmiyorum ama önümüzdeki, günlerde CHP'ye çok önemli isimlerin katılacağını göreceksiniz. Bu bizim gündemimiz değil ama bazı gazetecilerin gündemi. CHP kapısını herkese açmıştır. 2010 yılından itibaren Genel Başkanımızın çağrısı var. Ama bütün bu çağrılara rağmen bazı köşe yazarlarının Sarıgül konusunu gündeme getirmeleri çok iyi niyetli olmadığını düşünüyorum. Cumhuriyet Halk Partisi'nin Genel Merkezi'nde tek bir gün bile böylesi bir konuşma olmadı." diye konuştu.

"Ben aday olursam İstanbul'u alırız"
İstanbul için ciddi projeleri olduğunu savunan Tekin, "Adaylar bireysel olarak çıkış yapabilir ama projelerimizle seçime gireceğiz. İstanbullu kimi aday görmek isterse o aday olur. Benim bireysel adaylığım sözkonusu olamaz. Ama partim ne görev verirse elbette kabul ederim. Böyle bir görev verilirse seçimi almakla birlikte sorunları da çözeceğimize inanıyorum. İstanbul'un en büyük sorunu mülkiyet ve ulaşımdır. CHP iktidarında en geç 2 yıl içinde bu sorunları çözeriz. Önümüzdeki süreçte tablo tamamen değişecek. Aday yöntemleri de öyle."

Ankara seçimleriyle ilgili bir soruyu da cevaplayan Tekin şöyle devam etti:

"Ankara'da aday sıkıntımız yok"
"Şu anda en çok adayımızı Ankara'da konuşulup tartışılıyor. Bugünden aday açıklaması yapmak CHP için doğru değildir. 2009 koşulları için olabilir ama bu koşullarda değil. Adaylarımız kendi meramlarını anlatmak için hangi mecraları kullanacak? Elbbete ki medya ve reklam mecralarını kullanacak ama bütün bu mecralar AKP'nin kontrolü altında. CHP'nin her yerde ve özellikle Ankara'da çok ciddi adayları var. Ama Sayın Yılmaz Büyükerşen'in adaylığı sözkonusu değil. Geçen RTÜK'e gittim ve şunu gördüm ki, iktidarı dövmenin bedeli ağır. Ama muhalefetin bir önemi yok. Öyle ilginç isimler duyuyorum ki ben bile tanımıyorum. Samimi olarak söylüyorum CHP çok temkinli hazırlıklar içinde. Benim bütün uğraşım İstanbul'da seçimi kazanmaktır. İstanbul'da kazanmak için ne yapılması gerekiyorsa elbette yaparım. Ben aday olursam CHP İstanbul'u alır. İstanbul'un bütün ilçelerinin tokmografisini çeken bir siyasetçiyim. 25 milyar dolarlık rantla İstanbul'un sorunlarını çözersiniz.ama İstanbul'un rantı İstanbul'a kullanılmadı. Bu iddiamı sayın Başbakan'a da mektupla bildirdim. Ben İstanbul'da vergisini ödeyen bir seçmen olarak neden İstanbul'daki belediyelerin harcamalarını göremiyorum?

"Kocaoğlu'nun veremeyeceği hesap yok"
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'yla ilgili soruyu da yanıtlayan Tekin, Aziz Kocaoğlu'nun hesabını veremeyeceği bir konu olmadığını belirterek, "Türkiye'de belediye başkanlarının yüzde 80'i yargılanabilir durumda. Aziz Bey aday olur mu bilmiyorum ama herşeyin hesabını verebilecek durumdadır. Bugün bana 1 aylık İçişleri Bakanlığı şansı verin yüzde 80 belediye başkanını tutuklarım. Eğer yasayı tam uygularsanız dışarıda belediye başkanı bulamazsınız." diye konuştu.

"Parti içi iktidar sorunumuz yok"
CHP içinde bir iktidar sorunu yaşanır mı sorusuna CHP içinde böyle bir sorun olmadığını belirterek, "Kılıçdaroğlu da şimdiki yönetinde yerinde kalacaktır." diye konuştu.

"Gezi olayları hak arama eylemleridir"
Gezi eylemlerini de değerlendiren Tekin, "Gezi olayları bir hak arama eylemidir. Kırmayı dökmeyi şiddeti kınıyoruz. Bu provokasyonları biz değil devlet engelleyecek. Artık teknoloji değişti, MOBESE'ler var. İzleyin, bulun ve çözün. Yazık ki bu eksiklikler devletindir. Gezi niye oldu? Birbirini hiç tanımayan insanlar köprüyü geçerek niye yürüdü? İktidar bunun analizini yapmayacak mı? CHP'nin başlattığı bir eylem olmadığı için artısını eksisini de biz hesaplayamayız. Ama elbette ki CHP de bu toplumsal dirilişten ders çıkaracaktır."

"Kimseyi inancıyla değerlendirmeyiz"
CHP'nin türbanlı aday gösterme olasılığını da değerlendiren Tekin, parti içinde çok sayıda türbanlı partilinin olduğunu belirterek, "Sorunu sadece bir kesime dayatırsak diğerlerine haksızlık yaparsınız. Mesela iktidar Alevi vatandaşlarla ilgili bir çalışma yapacak mı? Gelin bütün yasakları kaldıralım. CHP olarak buna katkı sunmak istiyoruz. Ama ısrarla sadece bir çereçeveye oturtmamalıyız. İnsanların inançları dini mezhebi kendi tercihleri değildir. Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı olduğum dönemden beri siyasi duruşum bellidir. İnsanları inançlarıyla değerlendirmem. Bu iktidarın bir argümanıdır. Kim nasıl istiyorsa öyle yaşasın."

"Siyasetin dili değişmeli"
Siyasetin dilinin değişmesi gerektiğini savunan Tekin, "Bütün liderle kendi düşüncülerini nezaket çerçevesi iinde yapardı. Gelin biz de bunu sağlayalım. Türk toplumu kabalığa prim veren bir toplum değil." dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili değerlendirme yapan Tekin, Cumhurbaşkanı'nın halkın seçeceğinden emin olmadığını söyledi.

Tekin sözlerini şöyle tamamladı:
"Bu sistem değişmiyorsa hesap veren şeffaf belediyecilik anlayışını oturtmamız gerek."

Haber: Ülkede Haber

    Salı, 27 Ağustos 2013 12:38

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica