Kılıçdaroğlu:" Davutoğlu bana değil Erdoğan'a çağrı yapsın"

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu: "Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasi hırsı yüzünden bu haldedir."
Demokrasinin önündeki tehlikeye dikkat çekti
 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yur Gazetesi'nden İdris Akyüz'e yaptığı açıklamada Anayasayı hiçe sayan Erdoğan'a itiraz etmeyen Bahçeli ve Davutoğlu'nu "Demokrasi' deyip, demokrasinin çiğnenmesi karşısında sessiz kalmak, çiğneyen kişiye destek demektir" dedi. 
 
Tek engel Erdoğan
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kendisini demokrasinin, hukukun, yargının ve yasaların üzerinde gördüğünü söyledi 
 
Kemal Kılıçdaroğlu Yüksek Seçim Kurulu'nun Erdoğan'ın talimatıyla hareket ederek seçim tarihi belirlediğini hatırlattı ve "Bir hukuk devletinde Cumhurbaşkanı YSK'ya talimat veriyor, 'şu tarihte seçimi organize edin' diye ve YSK da bu talimatı yerine getiriyor" dedi. 
 
Davuoğlu bana değil Erdoğan'a çağrı yapsın
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'de demokrasinin önündeki tek engelin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyleyerek; "Sayın Erdoğan Türkiye'de kendini demokrasinin, hukukun, yargının ve yasamanın üzerinde görüyor" dedi.
 
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun üçlü zirve çağrısına da yanıt verdi. "Davutoğlu'nun çağrısı doğru değildir" diyen Kılıçdaroğlu şunları söyledi: 
 
"Görevi iade etmiş bir Başbakan böyle çağrı yapamaz. Doğrusu bu çağrıyı bana, Başbakan olarak görevlendirmek üzere Sayın Erdoğan yapmalıydı. Ama Sayın Erdoğan Türkiye'de kendini demokrasinin, hukukun, yargının ve yasamanın üzerinde görüyor. Türkiye'de demokrasinin önündeki tek engel Erdoğan'dır." 
 
Davutoğlu samimi değil
Başbakan Davutoğlu ile MHP lideri Devlet Bahçeli'ye sitem eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Sayın Davutoğlu. bu çağrıyı yapacağına, "Neden anayasal süreci çalıştırıp kalan sürede hükümet kurma yetkisini seçimlerde en çok oyu alan ikinci partinin liderine vermediniz' diye Erdoğan'ı eleştirmeliydi. Aynı şekilde Sayın Bahçeli de aynı çağırıyı yapmalıydı. Bu noktada Sayın Davutoğlu'nun çağrısını samimi görmüyorum. 
 
YSK talimatı yerine getirdi
YSK'nın erken seçim tarihi olarak 1 Kasım'ı önermesini de eleştiren Kılıçdaroğlu, "Erdoğan talimat verdi YSK yerine getirdi" dedi. "Bir hukuk devletinde Cumhurbaşkanı YSK'ya talimat veriyor, şu tarihte seçimi organize edin diye ve kararlarına itirazı kabul olmayan YSK da bu talimatı yerine getiriyor" dedi. 
 
"CHP olarak bütün bunların bütününe itirazımız var" diyen Kılıçdaroğlu. "Beştepe'nin yolunu bilmeyenler' sözleriyle bütün siyasi teamülleri çiğneyerek kendisine görev vermeyen Erdoğan'ı seçim sonrası yeniden başlayan terör olaylarının tek sorumlusu ilan etti. 
 
Erdoğan'ı, kişisel siyasi hedeflerini ve hırsını halka 'başkanlık' adı altında dikte ettirmekle suçlayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: 
 
"Ülke yangın yerine dönmüşken yapılacak bir seçim, Türkiye'ye hiçbir şey sağlamaz. Erdoğan, kendi egosunu tatmin etmek için Türkiye'yi 'yeniden seçim" kandırmacası altında bir kez daha sandığa götürüyor. 'Ben olmazsam olmuyor" algısını toplum belleğine yerleştirip, baskı, kan ve gözyaşı ile halka başkanlığı dikte ettirmek istiyor. Bunun için da terörü başlatıp ülkeyi kan gölüne çevirdi. Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasi hırsı yüzünden bu haldedir."
 
Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 22 Ağustos 2015 11:11

Bağlantılı Konular