Sosyalist Enternasyonal tutuklu CHP Milletvekili Mustafa Balbay için cezaevinde

Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Ayala, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ile birlikte tutuklu milletvekili, gazeteci-yazar Balbay’ı ziyaret etti. Şili’de darbecilere karşı direnen ve hapis yatan Ayala, hapisteki Balbay’ın selamını getirdi.

CHP Milletvekili Mustafa Balbay’dan selam var.
‘Her sabah, yarın Sincan’dan çıkacağım diye düşünüyorum’

‘Tutsaklığı bilirim’ diyen Sosyalist Enternasyonel Genel Sekreteri Ayala Balbay’ı cezaevinde ziyaret etti. Balbay ‘genel af’ çağrısında bulundu.
‘Cezaevinde yatmanın ne demek olduğunu bilirim” dedi. Çünkü o da, Şili’de, darbecilere karşı direnmiş, cezaevinde yatmıştı.
Cezaevinde olan birisinin halini çok iyi bildiği için programını değiştirdi ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut’Oran ile birlikte Balbay’ı ziyaret etti.
Sosyalist Enternasyonel (SE) Genel Sekreteri Şilili Luis Ayala, cezaevinde ilk kez yüz yüze geldiği Mustafa Balbay’la hararetle kucaklaştı.
“Hükümetle ilgili algı giderek değişiyor. Hükümet ile halk arasında diyalog eksikliği olduğu ortada. Ülkede, demokrasi ve özgürlüklerin net olmadığını da çok iyi görüyoruz. Normal demokrasilerde size uygulandığı gibi yargılama, yargı olmaz. Milletvekili seçilmişsin, halka hizmet etmen engelleniyor.” Mustafa Balbay, bugün yaşananları askeri darbe dönemleriyle karşılaştırıyor. “Askeri darbe geçici. Şu an, her şeye demokrasi, özgürlük deniliyor ama bizler içerdeyiz. Bugün yaşananlar, darbe dönemlerinden daha kötü” diyor.

Türkiye korkuyu yendi
Keyfiliğin, hukuksuzluğun AKP’yi de etkileyeceğini anlatıyor. Balbay, cezaevindeki açık görüşümüzde dört gazeteciye şunları söylüyor: “Yerel seçim öncesinde atılacak adım iç barışa büyük katkı sağlayacaktır. İç barış AKP’nin de hayrınadır. Yargı paketleri ‘paketlenmiş hukuk’ olarak çıkarıldı. Bunun böyle devam edemeyeceğini AKP de biliyor. Hiçbir intikam duygum yok. Gezi olaylarını cezaevinde izlemek farklı bir şey. Türkiye korkuyu yendi. İç barışın yolu, ayırmadan; insanların da hükümetin de affedeceği bir yöntem bulunması. Karşılıklı kutuplaşmak iki tarafı da birbirinden uzaklaştırıyor. En iyi tepki Anıtkabir’de veriliyor.” Balbay, Umut Oran’la, Luis Ayala’yla kucaklaşıyor. Demir parmaklıkların arkasından selam gönderiyor…

    Perşembe, 14 Kasım 2013 18:31

Bağlantılı Konular